Jednou vetou

Václav Mika: V RTVS sú ľudia, ktorí si môžu vyberať

foto: hlavne.sk, zdroj: hlavne.sk

Presne o týždeň budú v parlamente hlasovať o novom generálnom riaditeľovi RTVS. Z ôsmich kandidátov sa dávajú najväčšie šance trom. Súčasnému riaditeľovi Václavovi Mikovi, riaditeľovi TASR Jaroslavovi Rezníkovi a marketérovi Michalovi Ruttkayovi.

Všetkých troch si do svojej diskusie pozval známy moderátor Michal Havran. Pozvanie dostala aj Zuzana Ťapáková, tá sa však napokon nezúčastnila. Dnes vám prinášame to najzaujímavejšie, čo povedal Václav Mika. Postupne vám prinesieme aj články s ďalšími dvoma zúčastnenými.

Skvelý tím a veľká podpora

Na Václava Miku sa v poslednej doba strhla zo strany politikov spŕška kritiky, no napriek tomu sa rozhodol kandidovať a obhájiť svoju pozíciu. „Opäť kandidujem pre dva dôvody. Mám najlepšiu prácu môjho života. Z pohľadu toho, s kým pracujem. Je to najlepší kolektív, v akom som kedy pracoval. Otočiť sa im chrbtom a povedať, že rezignujem, by nebolo fér. Aj keď mám toho niekedy plné zuby, povzbudenie od spolupracovníkov je však obrovské.

Prežil som päť rokov, ktoré priniesli mnoho problémov, napätia… Tých päť rokov však prinieslo nejaký výsledok. Pred piatimi rokmi bolo verejné vypočutie a nikto mu nevenoval žiadnu pozornosť. Dnes je najlepším merateľným výsledkom RTVS záujem o túto voľbu. Pred piatimi rokmi som pri kandidatúre dostal jedinú otázku, či dokážem vytiahnuť RTVS z dlhov. Nikoho nezaujímal program alebo nejaká pridaná hodnota. RTVS je inštitúciou, ktorá už začína stáť za spoločenskú pozornosť, a to je druhý dôvod,“ povedal na úvod diskusie Václav Mika.

Práve výborný kolektív pomáha Mikovi lepšie zvládať kritiku zo strany politikov. „Nikomu som nikdy z blízkych ľudí a z kolegov nepovedal, že odchádzam. Na Slovensku sa to však berie tak, že  už je ten človek zahojený, mal dobrú robotu, tak prečo by tu mal zostávať a trápiť sa. Nie je to také ťažké, ako sa zdá, keď máte okolo seba desiatky ľudí, ktorí sú profesionáli. Ja som v situácii, že mám okolo seba mnoho ľudí, ktorí sú mi oporou,“ vyjadril sa súčasný riaditeľ RTVS.

zdroj: hlavne.sk

V porovnaní s minulými rokmi je však kritika zo strany politikov o niečo menšia. Tí si taktiež toľko nedovoľujú k ľudom z RTVS, ako tomu bolo v minulosti. „Mnohí vyčítajú RTVS, že viac sa sústredí na sledovanosť a komerčnosť a zabúda na verejnú službu. Bez divákov vám však je verejná služba na nič. Máme cieľové programy  pre menšie skupiny ľudí, aj toto je verejná služba. Verejnoprávna televízia nemôže vysielať pre všetkých, musí vysielať pre každého.

Sú formáty pre univerzálneho diváka a takého, ktorý si žiada výberové typy programov. A čo je verejnoprávnosť? Keď máte takú šancu, na takú diverzitu, že dokážete nájsť program pre každého. To je však ešte ďaleký sen. Ak sa vám to z časti podarí, nám sa to darilo, tak je to nejaký krok, ktorý sa dá nazvať verejnoprávnosť,“ vysvetlil Mika to, prečo si už politici toľko nedovoľujú.

Veľa ostrejších a kritickejších slov si Mika vypočul aj z úst Roberta Fica. „Neviem si to veľmi vysvetliť, keďže sa až tak dobre nepoznáme. Možno je to len súčasťou nejakej mediálnej politiky. Vždy som sa k nemu choval primerane a normálne a on ku mne takisto. Beriem to tak, že je to vyjadrenie politika k verejnoprávnemu médiu,“ povedal o premiérovi Mika a následne dodal, ako postupuje RTVS pri takýchto vyjadreniach. „Ja si naozaj dávam pozor. Nevychádza to len z môjho mediálneho tréningu, ale aj z poznania toho, ako fungujú verejnoprávne médiá. Nemôžeme si dovoliť, začať hrať s nimi nejakú hru. Nemôžeme na nich emotívne reagovať. Nereagujeme na nich a držíme sa bokom, to môže vyprovokovať reakciu, ktorá je nevhodná.“

Na Slovensku nie sme najhorší

Na verejnom vypočutí sa politici prevažne pýtali len na spravodajstvo a publicistiku. Vyzeralo to tak, ako keby to bola jediná zložka RTVS, ktorú poznajú. „To nie je len na Slovensku, je to tak všade. Politikov zaujíma politika. Nemám rád také bičovanie sa na Slovensku, že máme najväčšiu korupciu, máme najväčšiu moc finančných skupín… My sme priemer nášho regiónu. Podobne je to tak aj s médiami. Na Slovensku máme tendenciu hovoriť, že u nás je to najhoršie, no je to tak rovnako všade,“ vysvetlil Václav Mika. Pre neho je najlepším a neodbytným argumentom o kvalite spravodajstva RTVS to, že už tretíkrát po sebe bolo vyhlásené za najobjektívnejšie.

Na záver sa súčasný generálny riaditeľ televízie vrátil k personálnemu obsadeniu RTVS a k vyjadreniam o možných zmenách na niektorých postoch, ktoré by mohli nastať, ak nebude zvolený práve on. „V posledných dňoch sa mnohí pýtajú, že kto v RTVS zostane a kto nezostane. My sme však v úplne inej situácii, tá otázka ma znieť úplne opačne. Kto bude tak silný, aby tých ľudí motivoval a aby tam zostali? Tam nie sú ľudia, ktorí budú bojovať o to, aby mohli pracovať v RTVS. Tam sú ľudia, ktorí si môžu vyberať, kde budú pracovať, majú profesionálne uplatnenie na trhu. Keď nebudem riaditeľom, tak budem veľmi rád, ak ten, kto ním bude, získa tých ľudí, ktorých mám ja a bude ich vedieť motivovať,“ dodal na záver Mika.

Mika pôsobí pokojne a profesionálne

Už na verejnom vypočutí Václav Mika ukázal, že vie, odkiaľ fúka vietor. Vie, ako to v televízii funguje a čo je reálne možné. Nedáva si nemožné ciele a televízia pod jeho vedením naozaj urobila veľký krok vpred. Aj svojou charizmou a profesionálnym vystupovaním si získal na svoju stranu veľkú časť slovenskej verejnosti.

Keby o novom riaditeľovi rozhodovali občania, tak by Václav Mika zrejme suverénne obhájil svoju terajšiu pozíciu. O novom riaditeľovi však budú rozhodovať poslanci a poslankyne a tí ho až tak v obľube nemajú. Práve preto si dnes nikto nedovolí odhadnúť, kto bude novým generálnym riaditeľom RTVS.

 

 

 

Môže vás zaujímať

Ministerstvo vnútra nedokáže vysvetliť, čí Lučanský má, alebo nemá šoféra