Najviac poškodené sú dve historické štvrte známe pre aktívny nočný život. Veľa tamojších starých budov prestavali na bary a reštaurácie. Zástupca UNESCO Ernesto Ottone R. uviedol, že medzinárodná komunita vyslala silný signál podpory pre Libanon.

UNESCO cituje predstaviteľa libanonského ministerstva kultúry, podľa ktorého explózia zasiahla najmenej osemtisíc budov. Medzi nimi je 640 historických stavieb, pričom 60 z nich hrozí zrútenie.

...

Ministerstvo financií v stredu vydalo nariadenie, podľa ktorého nemôžu predať žiadnu historickú budovu bez povolenia ministerstva kultúry. Ministerstvo kultúry vo štvrtok uviedlo, že sa snaží zabrániť „vykorisťovaniu“ zo strany niektorých podnikateľov. Zároveň odhadlo, že obnova zničených historických budov bude stáť okolo 300 miliónov dolárov (v prepočte približne 253,5 milióna eur). Tímy ministerstva pripravujú plány rekonštrukcie budov.

Libanonské úrady požiadali o pomoc pri vyšetrovaní výbuchu zo 4. augusta aj americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI). Námestník amerického ministra zahraničných vecí pre politické záležitosti David Hale potvrdil, že „FBI sa čoskoro pripojí k libanonským a medzinárodným vyšetrovateľom“. Washington doteraz ponúkol krajine humanitárnu pomoc vo výške 18 miliónov dolárov (zhruba 15,2 milióna eur).

Explóziu 2 750 ton dusičnanu amónneho, ktorý niekoľko rokov uskladňovali v bejrútskom prístave, spôsobil pravdepodobne neďaleký požiar. Jeho príčinu zatiaľ nepoznajú. Výbuch pocítili vo viacerých častiach mesta a v okruhu niekoľkých kilometrov spôsobil rozsiahle škody.

Organizácia Spojených národov (OSN) v piatok informovala, že zomrelo najmenej 178 ľudí, 6000 utrpelo zranenia a minimálne 30 je stále nezvestných. Explózia poškodila viac ako 20 kliník a približne 120 škôl, ktoré navštevuje 50-tisíc žiakov. Niekoľko stoviek tisíc obyvateľov prišlo v priebehu niekoľkých sekúnd o strechu nad hlavou.

Nie je možné komentovať

Mohlo by sa Vám páčiť