Jednou vetou

Dankov 30 metrový stožiar? V minulosti boli podobné pokusy. Toto odkazuje historik

Kancelária NR SR na čele s Andrejom Dankom sa chystá pred budovou parlamentu v Bratislave vztýčiť tridsaťmetrový stožiar

autorská koláž hlavne.sk, Michal Psota, TASR

Nudný prázdninový týždeň narušil staviteľský nápad šéfa parlamentu. Predseda Národnej rady Andrej Danko plánuje postaviť pred budovou parlamentu 30 metrový stožiar, na ktorom sa má vztýčiť slovenská vlajka. Reakcie na seba nenechali dlho čakať, najmä na sociálnych sieťach sa spustila vlna hejtu. Historik však všetkým posiela jasný odkaz.

FOTO: To je ale drzosť! Danko si kvôli tomuto koleduje o poriadny prúser v koalícii

Zdá sa, že bežných ľudí, ale aj politikov z prázdninovej letargie naštartoval predseda NR SR. Ten v týždni avizoval vybudovanie obrovského stožiara na štátnu vlajku na Hradnom kopci, rovno pred budovou parlamentu.

VIDEO: Nespokojní farmári vysypali hnoj pred budovou parlamentu, prípad rieši polícia

„Každý politik vidí v prvom rade len seba,“ či „bude z toho Múr nárekov pre Slovákov,“ objavilo sa v reakciách na sociálnych sieťach po tom, čo Andrej Danko avizoval stavbu 30-metrového piliera. Odborník však nápad Andreja Danka vôbec nepovažuje za tak úplne márnivý.

Chmelár zakladá hnutie: Toto si myslí politológ

„Vidím samý hejt na Facebooku voči tomuto činu, no nie je to úplne správne, si myslím,“ hovorí výkonný riaditeľ Bratislavského okrášľovacieho spolku a historik Maroš Mačuha.

Dôvod pre vlnu negativity však nevidí. „Bratislavský okrášľovací spolok istého času dával ponuku hradu Devín, kde sme tiež chceli vztýčiť vlajku Slovenskej republiky na stožiari, pretože je to bežná súčasť označenia hradov v rôznych krajinách,“ vysvetlil pre hlavne.sk Mačuha ktorý pripomína, že vztýčené vlajky štátov na hradoch v rôznych krajinách bývajú prejavom hrdosti na danú pamiatku a snahy o jej ochranu.

Chcel si užiť luxus: Jeho plány sa zmenili na nočnú moru

Historik Maroš Mačuha | Zdroj: ruzinov.sk

„Takýmto spôsobom sme chceli označiť hrad, aby bolo zo strany lodí, ktoré sa plavia po Dunaji viditeľné, že ten hrad nie je iba mŕtva zrúcanina. Tá vlajka signalizuje veľa,“ myslí si Mačuha. Plány so zasadením stožiara na hrad Devín sa však nestali skutočnosťou. „Voči týmto plánom malo vtedy Múzeum mesta Bratislavy, ktoré tento hrad spravuje výhrady, keďže stožiar nechceli umiestniť na citadelu hradu, ale niekam nižšie,“ tvrdí Mačuha.

Riaditeľ RZP o Sanitkovom tendri: Naozaj sanitky nemohli byť lacnejšie?

Nápad Andreja Danka teda v konečnom dôsledku vidí pozitívne. „My teda vítame označovanie dôležitých budov vlajkami Slovenska. S takýmto dekorovaním významných budov štátnymi vlajkami nemáme zásadný problém,“ doplnil v rozhovore pre hlavne.sk Maroš Mačuha.

Koniec kolobežkám? Posvietila si na ne legislatíva

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky