Jednou vetou

Aby sa zvýšila volebná účasť, je potrebné viac komunikovať, tvrdí Štefanec

Ivan Štefanec

zdroj: TASR

Príčina nízkej volebnej účasti vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) spočíva v tom, že ľudia dostávajú málo informácií o veciach, ktoré sa riešia na európskej úrovni. Uviedol to europoslanec Ivan Štefanec (KDH) z frakcie Európskej ľudovej strany počas júlovej plenárnej schôdze EP v Štrasburgu.

Riešenie vidí v troch rovinách – väčšia komunikácia aj cez médiá o európskych témach, spoluzodpovednosť všetkých politikov a zlepšenie vzdelávania slovenských študentov o európskych témach. „Myslím si, že je potrebné zásadne zlepšiť informovanie o dianí na európskej pôde a o vplyve týchto rozhodnutí na každodenný život našich občanov,“ konštatoval europoslanec v súvislosti s lepšou komunikáciou.

V otázke spoluzodpovednosti všetkých politikov sa domnieva, že je potrebné, aby lepšie informovali nielen cez médiá, ale priamo aby využívali každú príležitosť kontaktu s ľuďmi, aby využívali aj nové formy komunikácie, najmä sociálne siete. „V tej spoluzodpovednosti verejných činiteľov je tu samozrejme aj dôležité to, aby sme všetci hovorili jednotným jazykom. Aj keď sme z rôznych politických strán, tak pokiaľ máme záujem o zlepšenie informovanosti našich ľudí, tak je dôležité, aby sme si povedali, čo je naša vízia, čo je naša základná stratégia a ju naozaj dodržiavali,“ spresnil Štefanec.

V rámci vzdelávania slovenských žiakov a študentov na Slovensku ohľadom európskych tém je podľa neho potrebné im systematicky dodávať viac informácií o Európskej únii. „Často dostávajú veľa skreslených informácií cez rôzne alternatívne kanály, ale nedostávajú to základné vzdelanie, ktoré je pre nich potrebné. Naozaj, veľmi veľa cestujem po Slovensku a stretávam sa s mnohými mladými ľuďmi a bol som šokovaný, že na niektorých stredných školách za štyri roky majú len jednu hodinu výučby o EÚ v rámci napríklad náuky o občianskej spoločnosti. Takže, je potrebné nielen zlepšiť tento priestor, zväčšiť ho, ale aj kvalitne ho využívať,“ vysvetlil Štefanec.

Ako hodnotia svoje pôsobenie v EP – Štefanec, Smolková, Záborská, Maňka a Beňová?

Domnieva sa, že ak študenti budú mať viac informácií, tak bude väčšia šanca, že sa budú sami zaujímať o ne, a že prejavia záujem zúčastniť sa volieb do EP.

Nedávne výsledky prieskumu EÚ Eurobarometer poukázali na to, že záujem Slovákov o voľby do EP, ktoré sa uskutočnia v máji 2019, označilo za zaujímavé 30 percent opýtaných. Až 68 percent opýtaných o tieto voľby záujem nemá. Najviac respondentov (54 percent) je presvedčených, že ich hlas nič nezmení, 48 percent nezaujíma politika ani voľby vo všeobecnosti a takmer polovica opýtaných (47 percent) vyslovila názor, že nedôveruje politickému systému. Účasť slovenských voličov bola v EÚ najnižšia (13,05 percenta).

Môže vás zaujímať

Polícia odmietla trestné oznámenie členov Občianskej konzervatívnej strany