Jednou vetou

Advokátovi obvinenému z extrémizmu pozastavili výkon advokácie

Ústavný súd SR

foto: TASR

Predseda Slovenskej advokátskej komory (SAK) Tomáš Borec v pondelok pozastavil výkon advokácie právnikovi F. P., ktorého polícia obvinila z trestného činu súvisiaceho s extrémizmom. Informovala o tom hovorkyňa SAK Alexandra Donevová. Obvinený bol totiž vzatý do väzby, čo je podľa zákona o advokácií dôvodom pozastavenia advokácie povinne, bez možnosti úvahy.

 „Vecou sa bude po doručení uznesenia o vznesení obvinenia voči advokátovi zaoberať aj predsedníctvo SAK, ktoré môže pozastaviť výkon advokácie aj z dôvodu začatého trestného stíhania – ak by aj zákonné dôvody pozastavenia pominuli,“ dodala Donevová. Zdôraznila zároveň, že SAK rešpektuje prezumpciu neviny a odsudzuje akékoľvek prejavy extrémizmu a preukázané podporovanie a propagovanie totalitných ideológií a režimov.

Komisia odporučila na vypočutie piatich kandidátov na post šéfa DPB

Polícia o zásahu voči extrémistom koncom mája informovala na sociálnej sieti s tým, že obvinila jedného muža. Vyšetrovateľ NAKA následne navrhol muža stíhať väzobne. Viaceré médiá vtedy uvádzali, že ide o advokáta F. P. Ostatné zadržané osoby boli podľa polície prepustené na slobodu.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky