Jednou vetou

AI predstavila Unkickaball, chce upozorniť na porušovanie ľudských práv v Rusku

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Upozorniť na porušovanie ľudských práv v Rusku pri príležitosti začínajúcich majstrovstiev sveta (MS) vo futbale je cieľom medzinárodnej kampane, ktorú organizuje Amnesty International (AI) pod názvom Tím Brave.

Jej slovenská odnož sa v rámci nej venuje jednej obrankyni a jednému obrancovi ľudských práv. AI Slovensko vo štvrtok predstavila aj Unkickabal – neoficiálnu loptu MS reprezentujúcu základné ľudské práva a slobody.

FOTO: Pospím si, vyčistím zuby, ale aj pekne vypočujem. Takto zaujal prezidentov prejav v parlamente.

Do kampane sa podľa AI na Slovensku môže zapojiť každý, kto podpíše petíciu za oslobodenie nezávislého novinára Igora Rudnikova. Ten má byť od roku 2017 väznený za vyšetrovanie prípadov korupcie. Ďalšou ľudskoprávnou aktivistkou, za ktorú sa budú môcť ľudia na Slovensku postaviť, je Irina Maslovová pôsobiaca v oblasti práv ľudí pracujúcich v sexuálnom priemysle.

„Títo ľudia spolu s ďalšími deviatimi obrancami a obrankyňami ľudských práv v medzinárodnej kampani čelili obťažovaniu, zastrašovaniu, fyzickým útokom, hanobeniu a v niektorých prípadoch boli zadržaní len pre výkon svojej práce. Podporovateľky a podporovatelia AI z celého sveta budú môcť posielať správy solidarity, aby týmto odvážnym jednotlivcom ukázali, že nie sú sami,“ vysvetlila Kristína Kironská z AI Slovensko.

Putin privítal svet v Rusku, Infantino sa mu poďakoval

Organizácia predstavila aj neoficiálnu loptu MS vo futbale – Unkickaball. „Táto špeciálna futbalová lopta reprezentuje základné ľudské práva a slobody, ktoré sú v Rusku porušované a v krajine sa do nich teda doslova ‚kope‘. Do Unkickaball sa však nekope, naopak, je dôležité sa k právam, ktoré reprezentuje, správať s rešpektom,“ objasnila Kironská. Ako ďalej informovala, loptu a petíciu za prepustenie

Rudnikova a Maslovovej podpísali okrem iných herci Kristína Farkašová, Marek Majeský či Richard Stanke.
Dňa 29. mája spustila Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) mechanizmus na prijímanie sťažnosti obrancov a obrankýň ľudských práv a médií s cieľom oznámiť porušovania práv. Takisto sa zaviazala, že bude podporovať obrancov a obrankyne ľudských práv a slobodu tlače vo vzťahu k činnostiam FIFA.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky