Jednou vetou

Aj neštátne nemocnice chcú od štátu peniaze na obnovu a rozvoj

Ilustračné foto

Foto: TASR

Aj malé a stredné nemocnice chcú od štátu peniaze na obnovu. Asociácia nemocníc Slovenska (ANS), ktorá združuje viac ako 70 zariadení, požaduje, aby kapitálové prostriedky od ministerstva zdravotníctva dostali všetky nemocnice, nielen štátne.

„Občan je daňový poplatník, je to pacient a nerozoznáva, či nemocnica je štátna, alebo iná. Nevidíme dôvod, prečo by mal byť pacient hendikepovaný,“ povedal prezident ANS Marián Petko. Súčasnú situáciu, kedy majú štátne nemocnice dostať kapitálové výdavky desiatky miliónov eur, považuje za nespravodlivú.

Lubyová: Reformy v školstve sa nedajú robiť zo dňa na deň
Petko tiež upozornil, že nový spôsob odmeňovania nemocníc cez tzv. DRG, ktoré funguje podľa nemeckého modelu, nezohľadňuje potrebu investícií do obnovy a rozvoja nemocníc.„V Nemecku to funguje tak, že spolková vláda alebo vláda v jednotlivých krajinách potom určuje peniaze na rozvoj nemocníc,“ skonštatoval s tým, že sa pritom neberie ohľad na vlastníka nemocnice.

Štátne nemocnice postupne investujú do zlepšenia materiálno-technického a prístrojového vybavenia. Tento rok sa uchádzajú o približne 70 miliónov eur z kapitálových výdavkov rezortu zdravotníctva. Nemocnice môžu investovať do zlepšenia podmienok aj prostredníctvom eurofondov, kde je na aktuálne programové obdobie k dispozícii 153 miliónov eur.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky