Matečná a Ersék chcú pokračovať v začatej práci, Lajčák situáciu nekomentuje

Minister dopravy Árpád Érsek

Foto: TASR

V prípade, že strana Most-Híd nominuje doterajšieho ministra dopravy Árpáda Érseka do novej vlády, bude pokračovať v začatej práci. Pre TASR to uviedla hovorkyňa ministerstva dopravy Karolína Ducká.

Érsek takto reagoval na aktuálnu situáciu po tom, ako premiér Robert Fico (Smer-SD) podal vo štvrtok do rúk prezidenta Andreja Kisku svoju demisiu. Abdikáciu podala aj jeho vláda, ministri však budú vykonávať funkciu až do menovania nového kabinetu.

Poverenie na jeho zostavenie si od prezidenta prevzal doterajší vicepremiér pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini (Smer-SD). Ten už hlave štátu doniesol 79 podpisov poslancov, ktorí nový kabinet podporia.

Fico sa rozhodol abdikovať po dvojtýždňovej vládnej kríze, ktorú vyvolala vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Najskôr odstúpil z funkcie ministra kultúry Marek Maďarič (Smer-SD), neskôr abdikáciu ohlásil aj minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD).

Korčok ministerské ambície nemá, Lajčák svoje pôsobenie nekomentuje

Štátny tajomník rezortu diplomacie Ivan Korčok nemá ministerské ambície. To, či bude v budúcej vláde pokračovať na poste štátneho tajomníka, je podľa neho na rozhodnutí vlády. Pre TASR to povedal hovorca ministerstva Peter Susko.

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) nekomentoval, či je pripravený pokračovať vo funkcii šéfa rezortu aj po rekonštrukcii vlády. Rozhodnutie Roberta Fica (Smer-SD) vníma ako „krok, ktorého cieľom je stabilizovať situáciu na Slovensku“.

Matečná: Chcem dokončiť procesy začaté v agrosektore

Ministerka pôdohospodárstva SR Gabriela Matečná (nominantka SNS) vo štvrtok v Bruseli uviedla, že aj napriek súčasným personálnym zmenám vo vláde by chcela zotrvať na poste šéfky slovenského agrorezortu.

Ministerka to povedala po bilaterálnom rokovaní s eurokomisárom pre poľnohospodárstvo Philom Hoganom, ktoré sa konalo na žiadosť slovenskej strany a bolo zamerané na vývoj spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ po roku 2020. Matečná pripomenula, že počas jej pôsobenia na ministerstve sa podarilo naštartovať mnohé procesy, ktoré by rada dokončila vo svojej súčasnej funkcii.

„My sme stransparentnili procesy, zrýchlili procesy a zaangažovali možno celú verejnosť do toho, že poľnohospodárstvo je veľmi významnou súčasťou nášho hospodárstva. Myslím si, že dokončiť tieto procesy by bolo zaujímavé pre každého ministra,“ konštatovala.

Ďalej povedala, že v stredu a vo štvrtok s SNS ešte o pokračovaní vo funkcii nehovorila, lebo prioritou bolo dohodnuté stretnutie na pôde Európskej komisie.

 

Môže vás zaujímať

Školský zákon zakazuje diskrimináciu a obzvlášť segregáciu,tvrdí rezort školstva