Jednou vetou

Ak sa stratifikácia nemocníc dotkne komfortu nemocníc, Sme rodina ju nepodporí

Boris Kollár

foto: TASR – Jakub Kotian

Ak sa stratifikácia nemocníc dotkne komfortu pacientov, Sme rodina ju nepodporí. Šéf hnutia Boris Kollár takto reaguje na návrh zákona prinášajúci reformu slovenských nemocníc, ktorý v piatok odobrila vláda. Hnutie si chce preto v prvom rade predmetný zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti poriadne pozrieť.

Reforma nemocníc by pacientov bolieť nemala, tvrdí ministerka Kalavská

„Presne si pozrieme návrh zákona, pretože pre nás je najdôležitejšie, aby sa stratifikácia nedotkla pacientov. Rokovali sme o tom a bolo nám to prisľúbené, ale, samozrejme, niečo iné sú sľuby a niečo iné realita, preto si to chceme naozaj pozrieť a v prípade, ak sa to dotkne komfortu pacientov, tak to nepodporíme.“

Vláda v piatok odobrila zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorý prináša reformu slovenských nemocníc. Po rokovaní kabinetu to potvrdil premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) s tým, že reforma je naplánovaná na niekoľko volebných období.

Reforma nemocníc dostala zelenú, premiér verí, že ju podporí aj Smer-SD

Zmyslom navrhovanej právnej úpravy je, aby sa špecializovaná zdravotná starostlivosť a niektoré typy najmä invazívnych a operačných zdravotných výkonov koncentrovali do nemocníc, kde na ich poskytnutie majú potrebné zručnosti a skúsenosti, čím sa zabezpečí lepšia kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

Môže vás zaujímať

Pellegrini má obavy, že sa špeciálnym prokurátorom stane Daniel Lipšic