Jednou vetou

Ak sú v nahrávkach Gorily dôkazy, mali by byť podľa Gála vyvodené dôsledky

Minister spravodlivosti SR Gábor Gál (Most-Híd)

Foto: TASR

Ak sú vo zvukových nahrávkach Gorily dôkazy, ktoré môžu vyvolať politické zemetrasenie, mala by byť vyvodená aj politická zodpovednosť. Myslí si to minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd).

To, či majú byť nahrávky zaradené do vyšetrovacieho spisu, musí podľa neho vyhodnotiť vyšetrovací tím. „Treba brať ohľad na zákonnosť, ako sa ten dotyčný pán k tým nahrávkam dopracoval, či sú autentické. Keď sú tam nejaké dôkazy, ktoré môžu vyvolať politické zemetrasenie, tak ‚padni, komu padni‘,“ vyhlásil Gál.

Nahrávka Gorily zrejme ako dôkaz pred súdom neobstojí, pripustila Saková

„Pre mňa je dôležité to, aby vyšetrovanie pokračovalo, aby sme mali nejaké reálne výsledky. Na Slovensku je, bohužiaľ, spravodlivosť pomalá, ale predsa len vidíte, že na každého dôjde,“ uviedol minister.

Na otázku, či budú nahrávky vyhodnotené ako nezákonne získané, a teda sa ani nepoužijú, odpovedať nevedel. Odmieta však manipuláciu s dôkazmi. „Nezákonne získané dôkazy ani v jednom konaní nemôžu byť vzaté do úvahy. Ale to, či bolo niečo zákonné alebo nezákonné, to už je na detailoch. Očakávam od toho, že keď je to nezákonné, tak to bude vyhodnotené ako nezákonné, a keď áno, tak áno. Čiže nebude manipulácia v tom smere. Keď má byť niečo biele, nech to bielym aj zostane,“ reagoval Gál.

Milosť udelená Kočnerovi sa rušiť nebude

Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) v utorok (4. 12.) potvrdil, že domové prehliadky u Mariana Kočnera sa konali v súvislosti s vyšetrovaním vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie na otázky okolo ďalšieho postupu vo vyšetrovaní úkladnej vraždy a kauzy Gorila ÚŠP zatiaľ odpovedať nechce.

Podľa informácií zverejnených Denníkom N mali policajti v trezore podnikateľa Mariana K. nájsť USB kľúč, na ktorom objavili zvukové nahrávky. Po skontrolovaní ich obsahu mali konštatovať, že sú totožné so spisom Gorila. Bývalý šéf vyšetrovacieho tímu v prípade Gorila Marek Gajdoš pre portál uviedol, že s najvyššou pravdepodobnosťou nebudú nahrávky použiteľné ako zákonný dôkaz, ale ak by to tak bolo, išlo by o obrovský prínos pre vyšetrovanie a vie si predstaviť aj vznášanie obvinení v súvislosti s preukázanými finančnými tokmi.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky