Jednou vetou

Aké školenia absolvujú ochrankári?

Úrad pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií

autorská koláž hlavne.sk, TASR

V čom je problém? Na verejnosť prenikli závažné informácie týkajúce sa Úradu na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií. Traja funkcionári odmietli ochrankára: budúca prezidentka Čaputová, predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan, aj minister spravodlivosti Gábor Gál. Na sociálnych sieťach kolovalo video z cvičenia ochrankárov... Prenikli aj výpovede ochrankárov, ktorí sa cítia šikanovaní svojím vedením. Hlavne.sk sa preto pozrelo dovnútra, že čo vlastne musia títo ľudia absolvovať, aby boli spoľahliví ochrancovia dôležitých štátnikov.

My to vieme! Ako prežíva proces roka hlavný obžalovaný P. Rusko?

Problém Úradu na ochranu osobných činiteľov nie je v tom, že niektorých z nich žiadali vymeniť, lebo nevznikla dôvera medzi ústavným činiteľom a ochrankárom, ktorý predtým chránil exministra Kaliňáka. Problém je, že informácie zvnútra Úradu sa dostávajú von, že celé Slovensko si mohlo pozrieť zhyby ochrankárov a ako im išli, respektíve nešli.

Podľa zverejneného videa šéf ochrankárov Peter Krajčírovič hovoril: „Radšej tu nebudem, chalani, ale ja si nezoberiem na triko, že tu budem mať neschopných ľudí, mňa nezaujíma, kto koho pozná.“ Ďalej rozprával o tom, že dnes už nie sú funkcionári ako v minulosti, ale sú fit a častokrát viac než ich ochrankári, čo je problém.

Bývalý ochrankár Anton Klein pre médiá uviedol: „Na porade zaznelo, že ľudia nad 40 rokov tam nemajú čo robiť a následne začalo odchádzať množstvo policajtov.“

Vieme prečo Čaputová vyhodila ochrankára

Ministerka vnútra Denisa Saková nariadila v Úrade kontrolu. Do konca júna bude Inšpekčná služba zisťovať na Úrade, čo sa deje a potom budú zrejmé závery prešetrovania. Ochrankári museli povinne prejsť aj detektorom lži!

„V poriadku nie je to, že z tohto úradu sa dostávajú informácie von. Kde je záruka, že niekomu nebudú schopní poskytnúť údaje o osobe, ktorú chránia? Tento Úrad je vtedy funkčný a dobrý, keď o ňom nikto nevie,“ povedal podpredseda SNS Anton Hrnko, predseda Výboru pre obranu a bezpečnosť NR SR.

Doživotná ochranka pre expremiéra je podľa D. Sakovej na zváženie

Hlavne.sk poslalo na Úrad otázky, aby špecifikovali, aké školenia vlastne ochrankári podstupujú:

 1. kurz prvej pomoci – pre všetkých zamestnancov úradu
 2. skríningový kurz pre prácu s röntgonovými zariadeniami na detekciu nebezpečných predmetov
 3. školenie zvládania vyhýbacích manévrov vo vysokých rýchlostiach, pre vodičov – ochrancov
 4. školenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci
 5. inštruktážno-metodické zamestnania – pre inštruktorov výcviku, ostreľovačov, pyrotechnikov a ďalších špecialistov
 6. odborné semináre k zákonu o ochrane osobných údajov
 7. odborné semináre a školenia pre služobného psychológa
 8. odborné semináre a kurzy pre policajtov zaoberajúcich sa hygienou potravín
 9. školenia policajtov a zamestnancov pracujúcich v servisnom stredisku Úradu
 10. tréningy policajtov motocyklistov
 11. pravidelná služobná príprava (výcvik) pod vedením vlastných inštruktorov
 12. periodické školenia z interných predpisov

Školenia absolvujú v spoločnostiach vysúťažených cez Ministerstvo vnútra, alebo v organizačných zložkách ministerstva, prípadne iných bezpečnostných zložiek. Strelecké skúšky absolvujú raz ročne a psychotesty raz za tri roky.

Vo všeobecnosti podľa vedenia Úradu na ochranu ústavných činiteľov harmonogram práce zvládajú. „Tento rok je však sťažené plnenie z dôvodu multipredsedníctva Slovenska vo viacerých regionálnych alebo svetových organizáciách a s tým spojeným zvýšeným výkonom štátnej služby policajtov,“ uvádza sa v stanovisku, ktoré hlavne.sk poskytol hovorca ministerstva vnútra Petar Lazarov.

Ústavní činitelia nechcú ochrankára od Kaliňáka, z Úradu na ochranu časť nespokojných ľudí vynáša informácie

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky