Jednou vetou

Ako Kočner zháňal pero z roku 2000 kvôli zmenkám

Bývalý šéf kontrarozviedky a Kočnerov spolupracovník Peter Tóth

autorská koláž hlavne.sk, datel.sk

Peter Tóth, svedok v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa poriadne rozrečnil! Jeho výpoveď má 18 strán a všetci už vieme, že sa podľa P. Tótha mal M. Kočner prerieknuť aj v súvislosti so zmenkami televízie Markíza. Práve za 4 zmenky v hodnote 69 miliónov, ktoré podnikateľ Kočner žiadal od Markízy vyplatiť, skončil pred trištvrte rokom vo vyšetrovacej väzbe. Až následne sa začali odvíjať Kočnerove ďalšie obvinenia z ekonomickej kriminality, až napokon v marci 2019 prišlo obvinenie z najzávažnejšieho zločinu: objednávky vraždy. Čo ale Peter Tóth v najnovšej výpovedi o zmenkách povedal?

Máte pre nás tip? Napíšte nám na redakcia@hlavne.sk alebo volajte 0910 554 995

„Musím povedať, že sa predo mnou jeden alebo dvakrát preriekol v súvislosti s antidatovaním zmeniek TV Markíza,“ uviedol vo výpovedi Peter Tóth.

Hlavne.sk zistilo, že Peter Tóth, bývalý funkcionár SIS, bývalý novinár, bývalý spolupracovník a priateľ Mariána Kočnera vo výpovedi ohľadom vraždy riešil aj veci, ktoré s vraždou nijako nesúvisia – napríklad ako Kočner kupoval luxusnú kabelku pre priateľku jedného zo svojich advokátov, alebo kto zháňal pero či papier na zmenky v hodnote 69 miliónov eur.

Manželka ministra dopravy Érseka: Neúspešná developerka?

„Podľa mojich informácií na výrobu antidatovaných zmeniek TV Markíza zadovážil pero s atramentom príslušného roku, tlačiareň a toner s príslušným rokom výroby, ako aj papier s príslušným rokom výroby práve Jozef D. st.,“ uvádza Peter Tóth vo výpovedi. Jozef D. je známy Kočnerov spolupracovník aj z iných káuz, najmä z kauzy Technopol. Celkovo vo výpovedi Peter Tóth používa výrazy ako myslím si, podľa mojich informácií, počul som…

Výrazne však vo výpovedi spochybňuje aj advokáta Andreja Šabíka, ten je známy ako advokát, ktorý mal podľa Petra Tótha vynášať lístočky z Kočnerovej väzby. „To je blud Petra Tótha,“ reagoval pre hlavne.sk advokát Andrej Šabík. Čo sa týka zmeniek, Peter Tóth pri výpovedi na Šabíka nezabudol.

Mariana Kočnera, ktorý je obvinený z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, privádzajú na výsluch na NAKA | foto: TASR

 

FOTO: Načapali sme ju. Pozrite sa, kam si odbehla ministerka vnútra Saková

„Nemám to overené, ale nazdávam sa, že advokát Andrej Šabík písal záverečnú alebo rigoróznu prácu práve na tému zmenkového práva a tiež chcem dodať, že Marián Kočner mi v r. 2017 povedal, že zmenky sú nepriestrelné, pretože pri ich výrobe mal atrament, toner aj papier z príslušného roku,“ uviedol P. Tóth vo výpovedi.

„Čo sa týka Kočnerových zmeniek, jediná vec, ktorú som v roku 2016 s Kočnerom riešil, bolo podanie návrhu na súd,“ uviedol pre hlavne.sk advokát A. Šabík, ktorého sme sa pýtali, prečo ho Peter Tóth dosť často vo výpovediach spomína.

V čom je problém? Peter Tóth rečnil pri výsluchu ohľadom vraždy o veciach súvisiacich s inou trestnou vecou.  Opýtali sme sa teda dozorujúceho prokurátora v prípade zmeniek Jána Šantu, či spraví z Petra Tótha aj svedka v prípade zmeniek.

„Prokurátor zváži návrh všetkých dôkazov, ktoré bude mať oficiálne k dispozícii v čase konania hlavného pojednávania v kontexte aktuálne prebiehajúceho dokazovania,“ uviedla pre hlavne.sk hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Vidí sa v budúcnosti na čele Špeciálnej prokuratúry? Kočnerov dozorujúci prokurátor Šanta to nevylučuje

„Nemám k tomu informácie, bola to výpoveď v inej trestnej veci než je kauza zmeniek,“ uviedol pre hlavne.sk advokát M. Kočnera v kauze zmenky Michal Mandzák.

 

Môže vás zaujímať

Operátori majú posielať štátu telefónne čísla navrátilcov z „červených“ krajín, zaviesť sa má aj nový priestupok