Ako sa opáliť a nespáliť – návod na letné slnenie

Ako sa zdravo opáliť a bez rizika? Všetkého s rozumom

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Opaľovanie je príjemnou letnou aktivitou, ktorá však so sebou nesie viaceré riziká. Je dobré, ak sa naň dopredu pripravíme a vyhneme sa tak následným nepríjemnostiam, ktoré môžu mať vážne následky.

Komu hrozí dehydratácia a ako sa jej vyhnúť

Naši predkovia by sa asi riadne čudovali, keby zistili, že si musíme plánovať kedy, kde a koľko času strávime na slnku, aby sme chytili príťažlivý bronz. Im stačilo ísť ráno do práce. Teda na pole. A keď sa večer vrátili, boli tak unavení, že ich vôbec netrápilo, o koľko odtieňov sú tmavší, než keď ráno vstávali. Nuž, časy sa menia.

Opekať či grilovať – čo je zdravšie?

Hororových príbehov o ľuďoch, ktorí v prvý deň dovolenky zaspali na priamom slnku, museli sa okamžite vrátiť domov a ešte k tomu si zarobili na doživotné ťažkosti, je dosť. Skúste na to ísť inak.

S deťmi na dovolenku autom? Máme tipy ako to s úsmevom zvládnuť!

Slnečná idylka pri mori, foto: pixabay.com

Aj týchto zopár praktických tipov môže zachrániť váš letný oddych a ochrániť vaše zdravie.

Hľadajte svoje limity

Ďalšou dobrou radou je – poznajte svoje telo! Ak túžite po krásnom opálení, ale zároveň máte starosť o svoje zdravie, skúste sa sledovať. Veľmi rýchlo by ste mali odhaliť, po akom čase na slnku dosiahne vaša koža najtmavší možný odtieň. Od tohto bodu je zbytočné ďalej sedieť na slnku.

Všetko o poplatkoch, keď idete autom do Chorvátska

Aj ku krásnemu opáleniu treba pristupovať zodpovedne, foto: pixabay.com

Rovnako nezabúdajte z času na čas odbehnúť do tieňa a dovoliť svojej koži zregenerovať. Pite dostatok tekutín a hlavu si chráňte ľahkou prikrývkou. A, ako sme spomínali v úvode, nikdy, ale naozaj nikdy nezaspite na priamom slnku!

Rakovina kože je vážna hrozba!

Skin Cancer Foundation je medzinárodná organizácia, ktorá varuje ľudí pred rizikami rakoviny kože a ponúka možnosti jej prevencie. Jej výskumníci zistili, že len polovica tínedžerov používa pri opaľovaní ochranné krémy. A to je vážny problém.

Cestujete do Chorvátska? Takéto máte možnosti

Koža sa neustále obnovuje a obsahuje rýchlo sa deliace bunky, ktoré sú zraniteľné voči takzvanému ionizačnému žiareniu – napríklad ultrafialovému žiareniu, ktoré dopadá na zem ako súčasť slnečných lúčov. Výsledkom poškodenia UV žiarením môže byť aj rakovina.

SPF 30, ale ešte lepšie 50 je potrebný bez debaty! foto: pixabay.com

Rovnako ako mnohé iné typy nádorov, aj rakovina kože patrí medzi vážne, smrteľné ochorenia, voči ktorým je najlepšou obranou prevencia. V tomto prípade dostatočne silný a kvalitný opaľovací krém s vysokým SPF faktorom.

Zbavte sa mŕtvych buniek

Najvrchnejšia vrstva kože je tvorená aj mŕtvymi bunkami, ktoré sa postupne odlupujú a vytvárajú priestor pre čerstvejších kolegov.

Festivalová sezóna je tu! Poradíme vám, ako si ju užiť čo najlepšie

Ak chcete dosiahnuť čo najefektívnejšie opálenie, skúste pred samotným slnením vydrhnúť kožu pomocou špongie a cukru, soli, či ovsených vločiek. Zmyjete zo seba všetky nečistoty a dovolíte svojej pokožke dýchať.

Treba sa dobre pripraviť, riadiť sa týmito radami a nielenže sa nespálite, ale zároveň si prinesiete domov krásny bronz! foto: pixabay.com

Po takejto kúre sa nielenže rýchlejšie opálite, ale opálenie vám aj dlhšie vydrží.

Sedem šialených dovolenkových destinácií pre ľudí, ktorých nudí more

Môže vás zaujímať

Na Slovensku vzniká nová združujúca platforma pre žurnalistov