Ako to vidia vo vnútri SMER-SD: kto bude ich prezidentským kandidátom?

Zľava: Ján Kubiš, Miroslav Číž, Monika Beňová, Dušan Čaplovič, Róbert Madej, Peter Kažimír a Maroš Šefčovič

autorská koláž hlavne.sk, TASR, Facebook, Michal Psota

Kandidát na prezidenta najsilnejšej koaličnej strany je stále neznámy. Miroslav Lajčák síce vyhráva prieskumy verejnej mienky, hoci nekandiduje. Sám však nemá prezidentské ambície a zdá sa, že to tak aj ostane. Zdá sa, že SMER-SD napokon nebude mať núdzu a bude si svojho kandidáta dokonca vybrať. Najnovšie sa o silnom favoritovi skloňujú až dve mená. Diplomat Maroš Šefčovič, ktorý vraj Ficovu ponuku neodmietol a druhým je exminister minister zahraničných vecí za SMER-SD Ján Kubiš. Kto má väčšie šance na úspech? Opýtali sme sa poslancov aj politológa.

Kauza Kočner: Potopí Trnku nahrávka z trezora?

Maroš Šefčovič (52) je podpredsedom Európskej komisie pre energetickú úniu. Predtým pôsobil ako veľvyslanec SR pri EÚ a bol aj veľvyslancom SR v Izraeli. Potvrdil, že funkcia prezidentského kandidáta mu bola ponúknutá, zatiaľ odpoveď zvažuje. „Aj v poslednom období sa na mňa obrátilo viacero osobností s tým, že Slovensko potrebuje prezidenta, ktorý prispeje k celospoločenskému zmieru, ešte jasnejšiemu ukotveniu v rámci Európy a tiež k ďalšiemu posilňovaniu jeho pozície vo svete,“ uviedol M. Šefčovič.

Škandál u Lajčáka II: Záhadné podnikanie opitého exfunkcionára

Ján Kubiš (66) je slovenským diplomatom, ktorý pôsobí v štruktúrach OSN. Bol ministrom zahraničných vecí počas prvej vlády R.Fica a viacerí v SMER-SD si ho vedeli predstaviť ako kandidáta strany na prezidenta. Minulý týždeň začal zbierať podpisy na prezidentskú kampaň od občanov s tým, že kandidatúru si ešte musí premyslieť. „Vyjasním si situáciu v najbližších dňoch. Rád by som získal širokú podporu. Najmä od občanov, respektíve členov parlamentu, s ktorými sa tento týždeň stretnem,“ uviedol J. Kubiš.

VIDEO: Fico robil Mikuláša v parlamente. Pozrite sa, ako sa zamaskoval?!

Je favoritom politikov vládneho SMER-SD diplomat Ján Kubiš? | foto: TASR

Seknú Pellegrini a Danko s politikou? Takto by sa mohli živiť v pohode ďalej

Je favoritom politikov SMER-SD diplomat Maroš Šefčovič? | foto: TASR

Prezident Kiska udelil 30 osobnostiam vyznamenania, trom in memoriam

Kubiš alebo Šefčovič?

Poslanci v tom zatiaľ jasno nemajú. Drvivá väčšina oslovených poslancov SMER-SD odmietla odpovedať.

„Obaja sú podľa mňa skvelí, tak z odbornej ako aj ľudskej stránky. Potrebujeme, aby konečne bol na mieste prezidenta SR človek, ktorý nielen káže o morálnych hodnotách, ale zároveň ich má v sebe. Pri oboch by prezidentský palác opäť svietil skvelou osobnosťou,“ uviedol napríklad poslanec NR SR Dušan Čaplovič. To, prečo je ticho a nepovie meno svojho favorita, vysvetlil napríklad Miroslav Číž:  „K tomuto sa nebudem vyjadrovať, predsa len mám aj nejakú reprezentatívnu pozíciu a toto sú vnútrostranícke veci. Svoju predstavu nebudem vnucovať cez vonkajšie prostredie.“ Vyjadriť sa nechcel ani Róbert Madej: „Kým ani jeden z nich nemá potvrdenú kandidatúru, nebudem sa vyjadrovať.“

Jasno v tom má poslankyňa Jana Vaľová. Jej favoritom je Maroš Šefčovič, pretože ho pozná aj osobne. „Preto môžem povedať, že je veľmi profesionálne zdatný diplomat. Veľmi komunikatívny a vždy ochotný ľuďom pomôcť a poradiť,“ uviedla J.Vaľová pre hlavne.sk.

Šokovaní študenti: Andrej Kiska nevie, čo sa deje v jeho kancelárii

Úplne otvorene, naopak, pomenovala svojho favorita europoslankyňa SMER-SD Monika Beňová: „Lepším kandidátom je pán Šefčovič. Isteže, rozhodnú vždy ľudia, ale keď je otázka na môj výber, určite je lepším kandidátom pán Šefčovič, ktorého prácu ako podpredsedu Európskej komisie poznám a vážim si ju. Takže určite on.“

Exkluzívne foto: Drucker zakladá stranu. Tajné stretnutie s koaličným poslancom

Za výborného kandidáta považuje Maroša Šefčoviča aj minister financií Peter Kažimír, či minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. „Myslím si, že pre našu stranu aj Slovensko to bude veľmi dôstojný kandidát,“ povedal Kažimír s tým, že rozhodnúť sa ale musí Šefčovič.

Politológ v tom má jasno

A kým poslanci SMER-SD sa zdráhajú odpovedať, kto je ich horúcim favoritom, politológ v tom má jasno: „Tak určite, že Šefčovič. Kubiš sa podľa mňa prerátal s tým, že ho podporia ako občianskeho kandidáta,“ vyhlásil pre hlavne.sk politológ Ján Baránek. „Zas na druhej strane, veci sa veľmi rýchlo menia a ja si netrúfam odhadnúť, či nakoniec nepríde k zmene a kandidátom nebude niekto úplne iný,“ prekvapil nakoniec politológ.

Dcéra po Valkovi. Vie sa poriadne odviazať?!

Môže vás zaujímať

V súvislosti s výbuchom v Prešove polícia obvinila troch ľudí