Jednou vetou

Ako zvládnuť život s ADHD prváčikom?

ilustračné foto

pixabay

Školský rok je už dávno rozbehnutý, do prvej triedy základnej školy nastúpili stovky detí po celom Slovensku. Po svete kolujú rôzne recepty na to, ako zvládnuť prechod dieťaťa z materskej školy do základnej školy a ako sa z toho nezblázniť. Hlavne pri domácich úlohách. Rodičia nad tým často bilancujú. Ako to je pri deťoch, ktoré majú poruchu pozornosti?

Do rozvoja talentu sa oplatí zainvestovať. Tieto krúžky pre deti letia

Čím ďalej tým častejšie sa stretávame v spoločnosti s tým, že deti majú poruchy pozornosti (ADHD a iné). So začiatkom školského roka prichádzajú aj povinnosti, a prváčikovia spolu s rodičmi sa nevyhnú domácim úlohám. Každá škola má iný systém, ale všetkým nám je jasné, že každý prváčik sa stretne s pojmom „domáca úloha“. S realizáciou to je už horšie, hlavne, keď má dieťa poruchu pozornosti.

Recept na trpezlivosť

Redakciu hlavne.sk zaujímalo, ako sa nezblázniť , keď má rodič doma prváčika a ten je príliš hyperaktívny (ADHD)? Klinická psychologička Mgr. Miriam Pšenáková odporúča, aby rodičia takýmto deťom pripomínali úlohy: „Je to dôležité pre to, aby sa dieťa vedelo, že bude vynakladať námahu. Malo by byť stanovené koľko času tomu budú venovať. V prípade, že rodič vidí, že je dieťa unavené, je vhodné spraviť prestávku, „ uviedla Pšenáková.

Slováci si narobili hromadu dlhov. Ako to vyzerá s amnestiou?

Podľa psychologičky Pšenákovej je dôležité aj to, aby sa domáce úlohy s deťmi, ktoré majú poruchu pozornosti robili spôsobom, ktorý je aspoň trochu zábavný a vhodný, aby dieťa nadobudlo pocit odmeny. „Veľmi dôležité je vysvetliť dieťaťu to, prečo danú úlohu robí, že si môže porovnať svoje úsilie napríklad zo včera s dnešným dňom. Môže vidieť, či mu to ide lepšie, alebo horšie. Je fajn, keď dieťa vidí posun a vie sa za to ohodnotiť,“ podotkla Pšenáková.

Škandál u Lajčáka: Funkcionár ministerstva šoféroval opitý

Prechod z materskej školy na základnú školu je veľkým krokom nie len pre dieťa samotné, ale aj pre celú rodinu. Preto je super, keď rodičia bilancujú a pripravujú to dieťa včas na takúto zmenu v jeho živote. „Dá sa to zvládnuť, ale dôležitá je komunikácia nie len s dieťaťom, ale aj so školou a učiteľmi. Z dôvodu, aby sa dieťa nezaseklo a nevznikol uňho negatívny postoj ku škole,“ uzavrela Pšenáková.

VIDEO: To musíte vidieť, ako hľadá dopravný podnik v Brne vodičov

Môže vás zaujímať

Väzobne stíhaná Monika J. sa vzdala funkcie sudkyne