Jednou vetou

Aktivisti chcú, aby bol na Slovensku zakázaný chov zvierat na kožušiny

Sloboda zvierat

foto: TASR

Aktivisti zo združenia Humánny pokrok začínajú kampaň "Ide o chlp" s cieľom presadiť zákaz kožušinového chovu na Slovensku. Poukazujú na zábery z legálnej kožušinovej farmy pri Martine, na ktorých sa zranené norky tlačia v malých klietkach. Celoslovenský zákaz by sa podľa nich týkal iba jednej farmy a nemal by preto pre Slovensko ekonomické dôsledky.

„Zvieratá na kožušinových farmách žijú na ploche menšej ako jeden štvorcový meter, sú vystresované, trpia a časom sa doslova zbláznia. Kožušinové farmy v žiadnom prípade nedokážu poskytnúť týmto zvieratám také podmienky, aké potrebujú a majú v divočine,“ opisuje Alexandra Demetrianová z Humánneho pokroku s tým, že ide o bežnú prax, ktorá zjavne platí aj na Slovensku.

Sloboda zvierat: EÚ by nemala legitimizovať chov zvierat na kožušiny

Cieľom kampane je presvedčiť poslancov a poslankyne, aby zákaz chovu zvierat na kožušiny podporili v parlamente. „Pripojili by sme sa tak k progresívnym a moderným krajinám Európy, ktoré tieto barbarské chovy navždy odmietli,“ konštatuje Demetrianová. Chov na kožušiny podľa nej za posledných 20 rokov zakázalo 13 členských krajín EÚ, vrátane Rakúska a Českej republiky.

Podľa údajov Humánneho pokroku kožušinový priemysel spotrebuje ročne 100 miliónov zvierat. Ich kožušiny sa používajú na výrobu kabátov, no najmä doplnkov, napríklad golierov a rukávov, lemovania na topánky alebo brmbolcov na tašky a čapice. Aby sa ich kožušina zachovala v čo najlepšej kvalite, zvieratá sa zabíjajú plynom, elektrickým prúdom tyčou cez konečník alebo zlomením väzov. Na výrobu jedného kožuchu je napríklad potrebná kožušina z viac ako 60 noriek.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Novinka na hraniciach. Toto oznámil Matovič s Babišom v Prahe