Jednou vetou

Aktivisti Greenpeace sú na slobode. Toto je ich prvé foto

Občania s transparentom počas protestu Solidarita s aktivistami a aktivistkami Greenpeace v Bratislave 3. decembra 2018

foto: TASR – Jaroslav Novák

Po týždni sú konečne na slobode! Generálny prokurátor Jaromír Čižnár vydal príkaz, aby boli prepustení z vyšetrovacej väzby všetci 12 aktivisti z organizácie Greenpeace. Povedal to na utorkovej tlačovej konferencii s tým, že vo väzbe sú podľa neho neprávom. Na ich podporu sa v pondelok v Bratislave konal aj protestný pochod. Pozrite si prvé foto po prepustení (nižšie).

Aktivistov Greenpeace prepustia z väzby a budú stíhaní na slobode

„Tempo v štáte nemajú určovať aktivisti,“ uviedol to v utorok predseda strany Smer-SD Robert Fico s tým, že každý, kto poruší zákon, musí niesť zodpovednosť. Či bolo rozhodnutie súdu o väzbe primerané, komentovať nechcel. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár už medzitým vydal príkaz na okamžité prepustenie aktivistov.

Exkluzívne: Máme zmluvu, cez ktorú vyberali úplatky

Mimovládne organizácie protestovali na Rade vlády SR pre mimovládne organizácie (MVO) proti väzobnému stíhaniu 12 aktivistov z Greenpeace. „Komora mimovládnych neziskových organizácií vyjadrila vážne znepokojenie, väzbu za nenásilný protest totiž považuje za neadekvátnu,“ informoval predseda komory Marcel Zajac.

NÁŠ TEST: Zisťovali sme, na koľko Vás vyjde jedlo a pitie na vianočných trhoch

Organizácia Greenpeace víta rozhodnutie Generálnej prokuratúry (GP) SR o prepustení 12 aktivistiek a aktivistov z väzby v Ilave. Aktivisti zatiaľ zostávajú obvinení, informovala mimovládna organizácia v tlačovej správe.

Aktivisti Greenpeace boli od minulej stredy vo väzbe po tom, keď na protest proti ťažbe uhlia vyliezli na ťažobnú vežu bane Nováky. | TASR

 

Sledujte náš Facebook a pridajte sa k nám – NÁJDETE NÁS TU

zdroj: TASR/red

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky