Jednou vetou

Aktuality.sk zverejnili posledný Kuciakov článok o talianskej mafii na Slovensku

Ján Kuciak

foto: Facebook

Mená členov rodiny Antonina Vadalu sa v roku 2017 objavili v zatykači na 18 členov gangu, ktorý mal pre 'Ndranghetu prepašovať do Európy stovky kilogramov kokaínu. Vadalovci sú však v zatykači len zmienení, podrobnosti prípadu zatiaľ nie sú známe. Informuje o tom portál Aktuality.sk v poslednom článku zavraždeného novinára Jána Kuciaka, v ktorom sa venoval pôsobeniu talianskej mafie na Slovensku a jej prepojeniam na tunajších politikov.

Kuciak píše, že na východe Slovenska, vo vzájomnej koordinácii a spolupráci, fungujú zástupcovia štyroch rodín z prostredia talianskej Kalábrie, rodiska ‚Ndranghety. Okrem Vadalovcov a Cinnanteovcov ide o rodiny Rodovcov a Catroppovcov. Ich hlavným slovenským biznisom sa stalo poľnohospodárstvo. „Vlastnili alebo dodnes vlastnia niekoľko desiatok firiem. Ich majetok sa pohybuje v desiatkach miliónov eur. Obhospodarujú stovky až tisíce hektárov pôdy, na ktoré čerpajú milióny eur dotácií,“ informuje.

Českú novinárku stráži polícia, spolupracovala s Kuciakom

Len za roky 2015 a 2016 sa firmám okolo týchto rodín podarilo získať od Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) na priamych platbách viac ako osem miliónov eur, ďalšie státisíce eur čerpali v rámci projektových dotácií. „Aj oprávnenosť týchto platieb je sporná. Aktuality.sk s partnermi zdokumentovali viacero prípadov, keď boli porušené predpisy. V jednom prípade si firma vypýtala platby na osemnásobok plochy, ktorú skutočne obrábala. V inom prípade si zase pýtala platby na plochy, za ktoré neplatila nájom a nemala na ne užívacie právo,“ uviedol Kuciak s tým, že v ďalšom prípade dokonca štatutár jednej z firiem – týchto Talianov – sfalšoval rozhodnutie PPA, aby presvedčil banku, že čoskoro dostane peniaze.

Ďalšie verejné peniaze zinkasovali firmy pod vplyvom Talianov aj na bioplynové elektrárne. Tri firmy rodiny Diega Rodu získali napríklad v rokoch 2012 až 2017 na týchto platbách 8,3 milióna eur. „A ani tu sa nevyhli pochybeniam. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) ich v roku 2015 pokutoval, lebo pri povinnom vykazovaní nadhodnotili množstvo energie, ktoré ich bioplynová elektráreň vyrobila. Práve od množstva vyrobenej energie pritom závisí aj výška dotácie,“ zistil novinár.

Správa o vražde Kuciaka na stole v Bruseli

Pranie špinavých peňazí je podľa jeho slov hlavnou podstatou podnikania ‚Ndranghety aj v zahraničí. Cieľom je očistiť peniaze a podnikať viac spôsobom, ktorý vyzerá legálne. Môže ísť o využívanie tretích osôb ako fiktívnych majiteľov firiem, obchodovanie so zahraničím s tovarom, ktorý je umelo predražený, alebo vytváranie tlaku na konkurenciu.

V Nitre a Šali si uctili pamiatku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej

„Napriek tomu zatiaľ neexistuje dôkaz, že by niekto zo spomenutých na Slovensku pral špinavé peniaze. Existujú však pochybnosti o pôvode peňazí, ktoré tu spomenuté talianske rodiny použili. Z dokumentov, ktoré sa nám podarilo zhromaždiť, vyplýva, že podstatná časť z nich pochádzala z rodného Talianska,“ tvrdí novinár.

Antonino Vadala podľa Kuciaka napríklad figuruje na Slovensku v niekoľkých súdnych rozhodnutiach, z ktorých vyplýva, že dostal na ruku peniaze od ľudí z Talianska. Tí sa zhodli na tom, že peniaze dali Vadalovi v hotovosti, lebo to tak chcel. Mal za ne napríklad kúpiť poľnohospodárske družstvo na Slovensku. Z obchodu nič nemali, a preto peniaze od Vadalu vymáhali. Na súde tvrdil, že Talianom nič nedlhuje a vyhlásenie, ktoré tvrdilo opak, podpísal pod nátlakom.

Vražda Jána Kuciaka: Reaguje aj zahraničie

Portál ďalej píše, že firmy bratov Rodovcov, ktoré na Slovensku vznikli už v 90. rokoch, mali zase podstatnú časť vstupného kapitálu z rovnomenných firiem vo svojej rodnej obci Condofuri v Taliansku. Ide o spoločnosti CO.BE.R. (Diego Roda) a TRA.CE.R. (Antonio Roda), ktoré majú svoje sesterské firmy s rovnakým menom aj v Taliansku. V Taliansku za rodinnú firmu TRA.CE.R koná brat Antonia a Diega Pietro Roda. „Ten pritom figuruje v kauze prania špinavých peňazí talianskej ‚Ndranghety, nazývanej El Dorado. Polícia ho zatkla v roku 2013 v ťažení proti mafiánskemu klanu Galliciano. Čelil obvineniu z príslušnosti k mafiánskemu združeniu a praniu peňazí. V roku 2014 ho však Najvyšší súd pre nedostatok dôkazov očistil,“ dodal Kuciak.

Posledný článok Jána Kuciaka zverejnený na portáli aktuality.sk

Vraždou novinára Kuciaka sa bude zaoberať brannobezpečnostný výbor

Prípad vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky sa dostane do Národnej rady SR. V utorok (6.3.) sa bude prípadom zaoberať Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť.

Z pozvánky na zmienené rokovanie je zrejmé, že predseda výboru Anton Hrnko (SNS) to zaradil ako prvý bod. V rámci neho by mal minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) podať poslancom informáciu o zistených skutočnostiach vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Polícia v nedeľu (25.2.) našla v rodinnom dome vo Veľkej Mači v okrese Galanta telá investigatívneho novinára portálu Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho priateľky. Podľa policajného prezidenta Tibora Gašpara šlo zrejme o dvojnásobnú úkladnú vraždu, motív ktorej mal súvisieť s prácou novinára.

Môže vás zaujímať

NAKA pri dnešnej protidrogovej akcii na východe Slovenska zadržala 9 osôb