Jednou vetou

AKTUALIZOVANÉ. FOTO a VIDEO: Prvé prípady Koronavírusu na Slovensku!

Na Slovensku je potvrdený prvý prípad koronavírusu

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock, TASR

V nemocničnej karanténe sú už tri osoby. O prvom pacientovi vo veku 52 rokov informovali ešte v piatok. Hospitalizovaný je na klinike infektológie v Univerzitnej nemocnici v Bratislave, pribudla k nemu manželka aj syn, ktorý by mal byť tzv. pacientom 0, čiže nosičom tohto ochorenia.

aktualizované 7. 3. 2020

Manželka prvého nakazeného Slováka koronavírusom je z domácej izolácie premiestnená už na infekčnú kliniku do nemocnice. Ako ďalej informuje hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, na Klinike infektológie a geografickej medicíny Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) sú už tak hospitalizovaní všetci traja pacienti. Otec, syn a takisto aj manželka 52-ročného muža.

Všetci traja identifikovaní sú hospitalizovaní na Klinike infektológie na izolovaných izbách, kde sú pod stálym dohľadom lekárov. „Prvý identifikovaný otec rodiny je v stabilizovanom stave a bola mu nasadená liečba. Jeho dvaja príbuzní manželka a syn doposiaľ nevykazovali príznaky nákazy, ich stav je monitorovaný, sú pod neustálym dozorom lekárov a podľa vývoja ich klinického stavu im bude nasadená prípadná liečba,“ dodáva hovorkyňa UNB Eva Kliská.

Prevencia na hraniciach

Na hraničnom priechode Bratislava – Berg na vstupe z Rakúska na Slovensko zdravotníci odovzdávali od sobotného rána informačné letáky, ktoré pripravili v spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva SR. Podľa vyjadrení Ministerstva zdravotníctva a hlavného hygienika SR sa tak má diať aj na ďalších vstupoch do našej krajiny, vrátane medzinárodných letísk na Slovensku:

Zdravotníci na hraničnom priechode Bratislava – Berg na vstupe na Slovensko dávajú do každého auta základné informácie o Koronavíruse, 7. 3. 2020

FOTOGALÉRIA (kliknite na miniatúry):

Krízový štáb v Malackách

Malacký primátor Juraj Říha zvolal na sobotné popoludnie krízový štáb, nakoľko obec Kostolište, odkiaľ pochádzajú hospitalizovaní pacienti s Koronavírusom, spadá pod tento okres. „Ešte počas včerajšieho dňa sme dali preventívne uzavrieť Mestské centrum sociálnych služieb, kde pracovala manželka nakazeného muža. Do preventívnej izolácie sme včera dali aj 9 osôb,“ uviedol Říha na sociálnej sieti.

ĎALŠIE DVA PRÍPADY KORONAVÍRUSU NÁS PRIBLIŽUJÚ K ZDROJU OCHORENIApreto sme ešte počas včerajšieho dňa dali preventívne…

Uverejnil používateľ Juraj Říha Piatok 6. marca 2020

 

Rezort zdravotníctva v sobotu ráno informoval, že Slovensko už pozná tzv. pacienta „0“ s koronavírusom. Známe boli totiž už výsledky vzoriek ľudí, ktorí boli v najbližšom kontakte so Slovákom, ktorému sa ako prvému potvrdilo ochorenie Covid-19 (koronavírus). „Národné referenčné centrum pre chrípku na Úrade verejného zdravotníctva SR potvrdilo ďalšie dva pozitívne prípady ochorenia Covid-19. Výsledky testov syna aj manželky sú pozitívne,“ informovalo Ministerstvo zdravotníctva SR.

Opatrenia v kostoloch

Bratislavský arcibiskup metropolita a predseda KBS Stanislav Zvolenský odporúča všetkým katolíckym inštitúciám pravidelne sledovať a dodržiavať pokyny Úradu verejného zdravotníctva a zároveň zodpovedne spolupracovať s príslušnými predstaviteľmi verejnej správy. „Ochrana zdravia je kresťanskou povinnosťou. Kým trvá nebezpečenstvo nákazy, neodporúčame organizovať pútnické zájazdy na Slovensku, ani do zahraničia. Spoločné podujatia okrem liturgických slávení treba obmedziť,“ apeloval.

Kňazom arcibiskup odporučil, nech vo zvýšenej miere dodržiavajú hygienu, starostlivo si pred bohoslužbami umývajú ruky a používajú dezinfekčné prostriedky. Zvolenský ďalej navrhol, aby sa v chrámoch dočasne nepoužívali sväteničky a nech z lavíc odložia spoločné predmety, akými sú knižky, ružence a košíky pre milodary nech sa nepodávajú z rúk do rúk.

„Znak pokoja v liturgii možno zatiaľ vynechať alebo odporučiť iba vzájomný úklon hlavy, namiesto podávania rúk,“ pokračoval. Ďalej odporučil použitie spovedníc s mriežkou, ktorú treba opatriť priesvitnou zábranou a vyhnúť sa treba aj preplneniu chrámových priestorov. „Veriacich prosíme o zachovanie pokoja a modlitbu za chorých i za zdravotníckych pracovníkov. Neprepadajme obavám, ale buďme príkladom zodpovedného postoja!“ uzavrel Zvolenský.

Ministerstvo zdravotníctva rozposiela SMS správy so základnými informáciami a pokynmi | foto: red

 

Zrušené lety do Talianska, zákaz návštev aj výletov…

„Rozhodli sme sa počnúc pondelkom dočasne pozastaviť prílety a odlety do Talianska, prijali sme zákaz návštev vo všetkých zdravotníckych zariadeniach na Slovensku s okamžitou platnosťou po vydaní nariadenia hygienikom. Ministerstvo školstva SR vydá zákaz školských výletov a exkurzií mimo územia SR, zároveň sa zavádza zákaz všetkých návštev v domovoch sociálnych služieb. Po dohode so Zborom väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) bude zákaz návštev väzníc a MPSVaR vydá zákaz návštev v detských domovoch. Sociálna poisťovňa spolu s MPSVaR vydá nariadenia, aby všetci tí, ktorí boli vypísaní PN, iba dočasne informovali o svojej práceneschopnosti a fyzicky ju osobne nahlásia do Sociálnej poisťovne až po preliečení,“ informoval o tom v piatok po zasadnutí ústredného krízového štábu premiér Peter Pellegrini spoločne s ministerkou vnútra Denisou Sakovou.

>>> FOTO: Nebezpečný koronavírus. Ľudia na Slovensku nenechávajú nič na náhodu <<< 

Zdravotníci na hraničnom priechode Bratislava – Berg na vstupe na Slovensko dávajú do každého auta základné informácie o Koronavíruse, 7. 3. 2020 | foto: red

Informačné video, ako znížiť riziko nákazy:

Koronavirus

COVID-19 (koronavirus) – prakticke informacie

Uverejnil používateľ Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky Sobota 29. februára 2020

 

Pôv. správa z 6. 3. 2020:

Na Slovensku v piatok dopoludnia potvrdili prvý prípad koronavírusu. Na tlačovej konferencii o tom informoval predseda vlády SR Peter Pellegrini, ktorý je poverený riadením ministerstva zdravotníctva. „Kým doteraz sme sa stretávali za účelom informovania sa o tom, aké opatrenia SR prijala, dnes sa, žiaľ, stretávame, aby som vás informoval o tom, že Slovensko má oficiálne potvrdený prvý prípad ochorenia na nový koronavírus,“ uviedol premiér.

Pacient je vo veku 52 rokov, hospitalizovaný je na klinike infektológie v Univerzitnej nemocnici v Bratislave.

Ako premiér dodal, pacient nemá cestovateľskú anamnézu, to znamená, že v predchádzajúcich dňoch necestoval do žiadnych krajín, kde sa koronavírus vyskytuje.

Preto je podľa neho pravdepodobné, že ide o sekundárny prenos, keďže jeho syn bol Benátkach. Ten nevykazuje žiadne známky ochorenia.

Postup pri podozreniach na ochorenie

Ešte vo štvrtok premiér avizoval, že pri odbere vzoriek na kontrolu sa má prechádzať na iný systém. Ak bude podozrenie na ochorenie koronavírusom, a dotyčný nebude mať vážne zdravotné problémy, ktoré by si vyžadovali hospitalizáciu, po telefonickej konzultácii zostane doma.

Koronavírus Covid-19 | Foto: toulon.fr

 

Sanitka s personálom na odber krvi a vzoriek príde priamo k nemu domov. Pacient teda nebude hospitalizovaný, ak sa nezhorší jeho zdravotný stav. Rozširuje sa tiež počet miest, na ktorých budeme môcť vykonávať testy.

Doteraz sa robili len v Bratislave, v priebehu nasledujúcich dní sa budú školiť pracovníci Úradu verejného zdravotníctva z Košíc a Banskej Bystrice. „Aby sme mohli o niekoľko dní alebo pár týždňov vykonávať testy aj tam, čím skrátime celú dobu vyšetrenia o prevozy, čo zefektívni situáciu,“ uviedol premiér.

VIDEO: Peter Pellegrini informoval o prvom potvrdenom prípade Koronavírusu na Slovensku v piatok 6. 3. 2020

SLOVENSKO MÁ PRVÝ POTVRDENÝ PRÍPAD KORONAVÍRUSUPozrite si aktuálne informácie, o ktorých som informoval na tlačovej konferencii.

Uverejnil používateľ Peter Pellegrini Piatok 6. marca 2020

Môže vás zaujímať

DRUCKER: Minister Krajčí je nám na nič a mal by hodiť uterák do ringu