Jednou vetou

AKTUALIZOVANÉ: KORONAVÍRUS: Podľa premiéra zomrela 84-ročná pozitívne testovaná žena

Vláda po rokovaní Ústredného krízové štábu informovala novinárov a verejnosť, 18. 3. 2020

Facebook Peter Pellegrini

Slovensko registruje 105 pozitívne testovaných osôb, z tohto počtu je 35 hospitalizovaných.

AKTUALIZOVANÉ. KORONAVÍRUS: Počet prípadov sa v utorok podvečer opäť zvýšil

Aktualizované 16:30

Pacientka vo veku 84 rokov, ktorá bola v uplynulých dňoch pozitívne testovaná na koronavírus, zomrela. Na tlačovej besede po zasadnutí vlády to povedal predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD).

Zdôraznil však, že žena mala viacero ochorení vrátane arterosklerózy, prekonaného infarktu a srdcového zlyhávania. Príčinu smrti tak určí až pitva. „Nerád by som bol, aby sa začalo šíriť, že máme prvú obeť,“ povedal premiér.

Všetky podstatné informácie o Koronavíruse na Slovensku sú dostupné aj na špeciálenej webovej stránke (VIAC INFORMÁCIÍ NÁJDETE AJ NA TOMTO LINKU TU)

VIDEO: Tlačová konferencia po rokovaní vlády a zasadnutí krízového štábu, v Bratislave 18. 3. 2020

PO ROKOVANÍ VLÁDY A KRÍZOVÉHO ŠTÁBUPozrite si aktuálne informácie. #koronavirus

Uverejnil používateľ Peter Pellegrini Streda 18. marca 2020

Zatiaľ to zvládame, ale…

Podľa Pellegrini naďalej platí, že SR registruje 105 pozitívne testovaných osôb. Z tohto počtu je 35 hospitalizovaných. Ani jeden stav si nateraz nevyžaduje umelú pľúcnu ventiláciu, niekoľko osôb potrebuje intenzívnu starostlivosť.

Premiér dodal, že v poobedňajších hodinách sa ešte môže situácia zmeniť, keďže by mali byť známe výsledky ďalších testov. Potvrdil, že slovenský vládny špeciál je v Číne a mal by sa najneskôr zajtra ráno vrátiť aj s potrebným materiálom.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas na tlačovej besede uviedol, že diagnostika sa rozšírila. Nevyšetruje už len Bratislava, ale aj Banská Bystrica, Košice a Virologický ústav BMC Slovenskej akadémie vied. Núdzový stav je rozšírený na všetky nemocnice, netýka sa lekárov v ambulanciách.

Armáda v pohotovosti

Armáda je podľa premiéra v „oranžovom móde“. Znamená to, že je v pohotovosti a môže pri prvej vlne nastúpiť. Náčelník Generálneho štábu Daniel Zmeko potvrdil, že Ozbrojené sily SR boli taktiež uvedené do plnej pohotovosti v súvislosti s riešením mimoriadnej situácie. Každý pracovník, ktorý nie je chorý, je k dispozícii hneď alebo do šiestich hodín. Ide o vyše 2 800 osôb. Upovedomil, že ozbrojené sily momentálne poskytujú na podporu policajného zboru 500 vojakov. Taktiež podotkol, že môžu poskytnúť vojenský obvod Lešť, kde sa môže umiestniť vyše 2 500 osôb.

Návrat Slovákov zo zahraničia

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák (nom. Smer-SD) požiadal občanov, ktorí chcú žiadať o repatriáciu, aby využili elektronický spôsob. Dodal, že prioritu majú maloletí, tehotné ženy či študenti, ktorí krajinu navštívili z dôvodu vzdelávania. Ku dnešnému dňu o repatriáciu požiadalo 1 918 slovenských občanov. Doprava autobusom bude zadarmo. Leteckú dopravu si občania zaplatia, keďže pôjde o komerčné lietadlá. Podotkol, že majú vyše 150 autobusov, ktoré môžu fungovať v rámci celej Európy. Poznamenal, že pre všetkých občanov, ktorí sa vrátia na Slovensko, je povinná karanténa.

Môže vás zaujímať

Šéfa ĽSNS v minulosti odsúdili za dopravnú nehodu