Akú kariéru majú za sebou niektorí nováčikovia vo vláde?

Zloženie novej vlády je po včerajšku viac menej jasné. Prezident Andrej Kiska včera súhlasil s vymenovaním novej vlády, čo dnes aj urobil. Pozrite si, akú kariéru majú za sebou nominanti, ktorí po novom zasadnú na ministerské kreslá.

Prezident Andrej Kiska prijal návrh dezignovaného premiéra Petra Pellegriniho, ktorý mu predstavil nominantov do nového kabinetu ešte včera. Kiska sa s nimi postupne stretol a následne vyhlásil, že návrh prijíma a vládu už dnes vymenoval. Aké skúsenosti majú za sebou budúci ministri?

Vláda schválila svoje programové vyhlásenie

Pellegriniho nahradí Raši

Novým vicepremiérom pre investície a informatizáciu sa stane Richard Raši zo strany Smer-SD, ktorý na tejto pozícii nahradí Petra Pellegriniho. Raši je vyštudovaný lekár z Košíc, vo vrcholovej politike nejde o žiadneho nováčika. V roku 2008 sa ujal ministerského kresla potom, čo vtedajší minister zdravotníctva Ivan Valentovič podal demisiu. Považuje sa za veľkého kritika reforiem Rudolfa Zajaca. Od roku 2010 zastáva post primátora Košíc. V novembri minulého roka kandidoval na župana Košického samosprávneho kraja, no neuspel.

Ľaššáková prevezme ministerstvo po Maďaričovi

Na pozícii ministerky kultúry vystrieda Mareka Maďariča Ľubica Laššáková zo Smeru-SD. Je známa najmä v Banskobystrickom kraji ako poslankyňa mestského zastupiteľstva. V očiach verejnosti je skôr známy jej hlas, ako tvár. Dlhodobo totiž pôsobila v Banskobystrickom štúdiu Československého rozhlasu, do ktorého vstúpila rok pred Nežnou revolúciou, kde zotrvala celkom 24 rokov. Budúca ministerka pracovala aj v Štátnej vedeckej knižnici či v bystrickom PKO ako programová a tlačová manažérka. Herci a umelci jej nomináciu nevnímajú veľmi pozitívne vzhľadom na to, že je pre nich neznámou osobou.

 Zo štátnej tajomníčky bude ministerka zdravotníctva

Miesto ministra zdravotníctva Tomáša Druckera nahradí štátna tajomníčka Andrea Kalavská, vyštudovaná lekárka. Štúdium začala na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského. V Trnave v štúdiu pokračovala a získala titul PhD. v odbore verejné zdravotníctvo. Úspešne ukončila Špecializované skúšky v odbore vnútorné choroby a tropická medicína na Slovenskej zdravotníckej univerzite. Pracovala na Internej Klinike v Trnave. Svoju prax vykonávala aj v krajinách ako Južný Sudán, Kambodža či Haiti. Keď sa vrátila, pôsobila v nemocnici na bratislavských Kramároch a na Poliklinike cudzokrajných chorôb.  Na ministerstvo zdravotníctva prišla v roku 2016 a zaujala pozíciu štátnej tajomníčky. Do jej kompetencií spadali dve sekcie – zdravia a odbor farmácie a liekovej politiky.

Gál nahradí Žitňanskú

Novým šéfom rezortu spravodlivosti bude Gábor Gál, nominant strany Most-Híd, ktorý vo funkcii vystrieda Luciu Žitňanskú. Tá podala demisiu ešte v priebehu minulého týždňa. Gál vyštudoval Právnickú fakultu na Univerzite Komenského v Bratislave. Od roku 1995 pôsobí ako právnik. V rokoch 2008-2009 bol členom predstavenstva Nemocnice s poliklinikou Svätého Lukáša v Galante. Svoju politickú kariéru začal v roku 2002, kedy sa ako súčasť strany SMK dostal do parlamentu. Počas svojho 4-ročného obdobia bol členom Mandátového a imunitného výboru NR SR a Ústavnoprávneho výboru NR SR.

V ďalších parlamentných voľbách , ktoré sa konali v roku 2006 sa taktiež dostal do parlamentu, no s menšou obmenou. V tomto čase zastával post predsedu Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií a bol členom Ústavnoprávneho výboru NR SR. V roku 2009 bol jedným so zakladateľov strany Most-Híd a v roku 2010 úspešne obsadili kreslá v NR SR. Je predsedom Mandátového a imunitného výboru NR SR, overovateľom Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť a členom Stálej delegácia NR SR v Parlamentnom zhromaždení NATO. Okrem iného pôsobí aj ako šéf poslaneckého klubu Most-Híd.

Drucker si vymení ministerské stoličky

A posledným staro-novým ministrom, ktorý preberá jeden z najnáročnejších rezortov a to vnútro, je nestraník Tomáš Drucker, doterajší šéf zdravotníckeho rezortu. Drucker má vyštudované dve vysoké školy. Študoval na Slovenskej technickej univerzite na  Materiálovotechnologickej fakulte v Trnave a úspešne ukončil aj Právnickú fakultu. Pracoval pre spoločnosť ako Gratex Internacional a.s., kde sa z programátora vypracoval na vedúceho oddelenia kvality softvéru a člena IT vedenia.

Čaká Gašpara koniec? Kiska s Druckerom sa zhodli v nutnosti zmien v polícii 

Ďalšie dva roky bol konzultantom v spoločnosti Compuware Austria GmbH. Neskôr sa stal členom predstavenstva vo firme IQUAP a vo Vojenskom opravárenskom podniku Nováky a.s. V rokoch 2010 až 2012 pôsobil v dozornej rade Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti – JAVYS. Strana Smer-SD ho v roku 2012 poverila vedením Slovenskej Pošty a v roku 2016 ho Smer nominoval do funkcie ministra zdravotníctva. V tom istom roku získal aj ocenenie od časopisu Forbes a poradenskej spoločnosti PwC „The Most Respected CEO 2016“, teda vysoko rešpektovaný výkonný riaditeľ. Mnohí politici ho označujú za technokrata a výborného krízového manažéra, ktorý si vie poradiť so skutočne neľahkými úlohami.

Mohlo by vás zaujímať: Je to oficiálne: Pellegrini je novým premiérom Slovenska

Toto je kompletný zoznam členov vlády Petra Pellegriniho:

Môže vás zaujímať

Prezidentka sa v piatok pre Gorilu stretne s D. Sakovou a M. Lučanským