Jednou vetou

Alena Zs. v kauze vraždy Kuciaka spochybnila priznanie strelca

Alena Zsuzsová, archívne

foto: TASR

Podľa znalkyne z oblasti trasológie nie je možné potvrdiť, ale ani vylúčiť zhodu stôp z miesta činu a zaistenej obuvi obžalovaných

Posudok znalkyne z oblasti trasológie (skúmania stôp, pozn. SITA) nedokazuje tvrdenie Miroslava M., ktorý sa priznal k zastreleniu novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej, že bol na mieste činu. Vo vyjadrení k posudku znalkyne Jany Vitekovej to dnes povedala obžalovaná Alena Zs.

Viteková v posudku porovnávala zaistené topánky obžalovaných Miroslava M. a Tomáša Sz. so stopami zaistenými vo Veľkej Mači, kde dvojicu zastrelili. Podľa znalkyne však nie je možné potvrdiť, ale ani vylúčiť zhodu stôp a zaistených dôkazov.

„To znamená, že nie je dôkazná stopa, ktorá by dokazovala prítomnosť Miroslava M. na mieste činu,“ uviedla Alena Zs. Podľa nej sa navyše na oblečení zavraždeného Kuciaka v oblasti stehna a chrbáta našli stopy, čo naznačuje, že na telo niekto stúpil. To je podľa obžalovanej tiež v rozpore s tvrdeniami Miroslava M. Alena Zs. dnes na začiatku pojednávania vyjadrila záujem vyjadriť sa k tvrdeniam obžaloby, pričom doteraz v prípade vypovedať odmietala. Predsedníčka senátu jej však povedala, že priestor na opätovný výsluch obžalovaných bude až po dokončení dokazovania.

Obžalovanými v kauze vraždy Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a v prípade ďalších skutkov sú podnikateľ Marian K., jeho známa Alena Zs. a bývalý policajt Tomáš Sz. Na samostatné konanie bol v prípade vraždy novinára vyčlenený bývalý vojak Miroslav M., ktorý sa priznal, že zastrelil Kuciaka, jeho snúbenicu a v roku 2016 podnikateľa Petra Molnára. Tento obžalovaný bol 6. apríla 2020 neprávoplatne odsúdený na 23 rokov väzenia. Účasť na vražde priznal aj Zoltán Andruskó. Po dohode o vine a treste mu súd uložil trest 15 rokov väzenia. Andruskó od svojho zadržania na jeseň 2018 spolupracoval v kauze vraždy Kuciaka s vyšetrovateľmi.

Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta. Kuciak bol investigatívnym novinárom portálu Aktuality.sk a okrem iného sa zaoberal kauzami podnikateľa Mariana K.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky