Jednou vetou

Alibizmus Čaputovej: 13.dôchodky nie sú isté

Prezidentka Čaputová vyhlásila, že ak by zákon o sociálnom poistení nepodpísala dostala by seniorov do nezvratnej situácie

autorská koláž hlavne.sk, Facebook ZČ

Prezidentka Zuzana Čaputová seniorom nepovedala celú pravdu. 13. dôchodky pre seniorov síce podpísala, ale podaním na Ústavný súd SR je stále v hre aj možnosť, že budú zrušené a seniori ich nikdy neuvidia.

,,Prezidentka sa rozhodla pre tento krok preto, lebo je politicky výhodné nechať na ústavný súd rozhodovať takúto vec, ktorá sa dotýka podstatnej časti obyvateľstva na Slovensku. Akokoľvek ústavný súd rozhodne, tak budú osoby, ktoré s jeho rozhodnutím nebudú súhlasiť, naopak prezidentka vyjde z celého ,,boja“ čistá,“ povedal nám odborník na ústavné právo docent Tomáš Ľalík.

Prezidentka Čaputová vyhlásila, že ak by zákon o sociálnom poistení nepodpísala dostala by seniorov do nezvratnej situácie. Poslanci, ktorí si tento týždeň prevzali osvedčenie o zvolení by totiž o vetovanom zákone nestihli rokovať. A tak by prezidentkin nesúhlas s 13 dôchodkami nemohli zmeniť.

Seniorov dala prezidentka na súd

Zákon však Zuzana Čaputová zároveň poslala na ústavný súd, aby sa vyjadril k procesu jeho prijímania. 13 dôchodky schválila vládna koalícia pod vedením Petra Pellegriniho neštandardne krátko pred parlamentými voľbami v skrátenom legislatívnom konaní. Ústavný súd by mal teraz podľa Čaputovej posúdiť, či nedošlo pri prijímaní legislatívy k porušeniu zákona. ,,Ústavný súd môže a) dočasne pozastaviť účinnosť právneho predpisu (do rozhodnutia vo veci samej sa 13 dôchodok nevyplatí), po b) môže návrhu vyhovieť vo veci samej ( 13.dôchodok je protiústavný), c) návrhu nevyhovie ( 13. dôchodok sa bude vyplácať pokiaľ NR SR neprijme, nezruší/nenovelizuje zákon,“ vysvetľuje docent Ľalík.

Na ťahu je Ústavný súd

Seniori tak dôchodky vôbec nemajú isté, Zuzana Čaputová im ich na 100 % nedopriala, ale čierneho Petra dala do rúk ústavným sudcom. 13. penzie sú tak stále napriek ich schváleniu neisté. Dostanú ich len ak ústavní sudcovia Čaputovej podaniu nevyhovejú a ani nová vláda Igora Matoviča rozhodnutie predchádzajúcej koalície nezmení.

Môže vás zaujímať

DRUCKER: Minister Krajčí je nám na nič a mal by hodiť uterák do ringu