Jednou vetou

Amalgámové plomby budú zakázané. Ale iba pre niektorých

Komu nemôžu od 1. júla zubári ošetrenie kazov podávať amalgám

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Dlhoročný materiál na výplň zubov by mal skončiť. Ak parlamentom prejde pripravovaná novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, tak od 1. júla sa prestávajú používať amalgámové plomby u detí do 15 rokov, tehotných a dojčiacich žien. Dôvodom je, že výpary ortuti sú škodlivé a zubári ich vo svojich ambulanciách používajú čoraz menej. Hlavne.sk zisťovalo viac.

Zubní lekári od začiatku júla nebudú môcť používať amalgám pri ošetrení zubného kazu u detí do 15 rokov, tehotných a dojčiacich žien. Zmenu legislatívy pripravilo ministerstvo zdravotníctva na základe nariadenia Európskeho parlamentu a Rady EÚ o ortuti. Definitívne to však musia schváliť poslanci v parlamente.

Prečítajte si aj: Obmedzenie amalgámu je v 2. čítaní

„Ak lekár rozhodne o nevyhnutnosti použitia amalgámu, môže tak urobiť, avšak musí tento zákrok zaznačiť do zdravotnej dokumentácie pacienta a uviesť dôvod,“ odpovedali nám z komunikačného odboru rezortu zdravotníctva. Deťom do 15 rokov, tehotným a dojčiacim ženám už aj v súčasnosti zubní lekári ošetrujú zubný kaz nielen amalgámom, ale aj skloionomernými alebo kompozitnými výplňovými materiálmi, ktoré sú čiastočne hradené z verejného zdravotného poistenia.

Pacient si môže vybrať

Napríklad v stomatologickej ambulancii v Galante pacientom dávajú na výber, buď amalgámovú alebo bielu plombu. Finálne rozhodnutie je teda na nich. „Sú však zuby, kde sa biela plomba neodporúča, hlavne na tie, ktoré sú pri konzumovaní najviac zaťažované a tam je spoľahlivejšia amalgámová výplň,“ sumarizujú svoje skúsenosti.

Niekde je amalgám stále v ponuke

Amalgámové plomby sme našli v ponuke ambulancií napríklad na severe Slovenska, avšak viaceré stomatologické centrá na Slovensku už tento materiál vypustili zo svojej ponuky. Pacientom s hlbokým kazom v zube ponúkajú kompozitnú výplň – bielu plombu, alebo laboratórne zhotovenú keramickú, či živicovú výplň. Dosahujú porovnateľnú tvrdosť, ak nie aj lepšiu ako predchodca – amalgám.

Prečítajte si aj: Popáleniny u detí sú obzvlášť závažné. V každom prípade vyhľadajte lekársku pomoc

Nájdeme však ambulancie, kde používajú už len biele plomby a s amalgámom dávnejšie skoncovali, teda nové nariadenie ich nezaskočí. „Veľa pacientov sa pred zákrokom pýta, či im môžeme dať bielu plombu, lenže my používame už len tie. Čiastočne sú hradené zdravotnou poisťovňou, prevažne pri predných zuboch – poisťovňa poskytuje najväčšiu úhradu za túto výplň,“ dozvedeli sme sa v ambulancii v Cíferi.

Koľko si zaplatíme

Výsledná cena sa líši podľa plochy – výplne zubu, ktorú stomatológ potrebuje ošetriť. Ceny amalgámových výplní sa pohybujú v rozpätí od 10 do 80 eur a za biele si zubári účtujú od 15 do 140 eur podľa našich zistení.

Pozrite si aj: VIDEO – To sú pohyby! Dôkaz, že váha je len číslo!

V prípade, že sa pacient rozhodne pre keramickú plombu, ceny v Bratislave sa pohybujú okolo 200 eur a pri živicových výplniach je štartovacia cena nižšia, priemerne okolo 100 eur. Záleží od veľkosti ošetrovanej plochy.

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky