Ambulantní lekári sa s VšZP dohodli na pokračovaní zmlúv

Ilustračné foto.

Foto: TASR

Ambulantní lekári sa dohodli so štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) na podmienkach ďalšej spolupráce. Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP), ktorý zastupuje asi 2000 ambulancií, akceptoval návrh dodatkov k zmluvám platný od 1. októbra predložený vedením VšZP.

„Navýšenie úhrad ambulantnému sektoru je kompromisom, v ktorom VšZP musela zohľadniť skutočnosť, že sa stále nachádza v ozdravnom pláne. VšZP si uvedomuje, že ambulantný sektor je podfinancovaný, preto bude pre ďalší rok hľadať finančné zdroje tak, aby bolo možné pre rok 2018 navýšiť úhrady oproti roku 2017 o osem percent,“uviedla jej hovorkyňa Viktória Vasilenková.

ZAP podmienky prijal s ohľadom na ozdravný plán poisťovne. „Aj napriek dohodám s poisťovňami i súčasné platby nepokrývajú nákladové položky ambulantnej starostlivosti a túto starostlivosť sme z neustále nedostatočného rozpočtu schopní poskytovať iba v obmedzenom rozsahu,“ povedal predseda správnej rady ZAP Marian Kollár.

Dnešnú dohodu s VšZP považuje ZAP za dobré východisko pre ďalšiu spoluprácu. Zároveň očakáva urýchlené riešenie podľa neho kritickej situácie v ambulantnom sektore.

Ambulancie združené v ZAP rokujú aj s ostatnými zdravotnými poisťovňami. Od 1. júla tohto roka sú vo výpovediach s Dôverou, ktorá lekárom rozposlala dodatky k zmluvám aj napriek chýbajúcej dohode so ZAP. „Aj v prípade, ak by sme sa nedohodli na pokračovaní v zmluvnom vzťahu, budeme aj po 1. októbri 2017 vychádzať v ústrety všetkým pacientom i poistencom tejto zdravotnej poisťovne,“ avizoval Kollár.

Rokovania prebiehajú aj so súkromnou zdravotnou poisťovňou Union ZP, kde sú zmluvy uzatvorené do konca marca budúceho roka.

 

Môže vás zaujímať

Ministerstvo školstva nesprístupnilo Mičurin, OZ podáva podnet na prokuratúru