Andrej Danko otvoril rokovanie parlamentu: Pellegrini žiada dôveru

Premiér SR Peter Pellegrini

foto: Martin Nedeliak/hlavné.sk

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) otvoril 30. schôdzu pléna, ktorej hlavným bodom je rokovanie o Programovom vyhlásení vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD) a s tým spojená žiadosť jeho kabinetu o dôveru poslancov. Vládny program je takmer totožný s tým, ktorý prijala vláda Roberta Fica (Smer-SD) ešte v roku 2016.

Na získanie dôvery potrebuje aspoň 76 hlasov od poslancov, podporu novému kabinetu vopred avizovalo 79 členov snemovne. Najväčšie opozičné strany SaS a OĽaNO sa nepridajú, lebo Pellegriniho vláde neveria. Programové vyhlásenie vlády schválila vláda vo štvrtok (22.3.) jednomyseľne. Oproti textu z roku 2016 z neho vypadla neaktuálna časť o slovenskom predsedníctve v Rade EÚ.

Slováci hovoria: Nie je nám to jedno a opäť vyjdu do ulíc

„Vláda spočíva presne na tých istých politických stranách, ktoré pred dvoma rokmi postavili programové vyhlásenie vlády, a my chceme toto programové vyhlásenie naplniť až do samotného konca,“ vysvetlil premiér. Zároveň požiadal verejnosť, aby rešpektovala, že dokument vyzerá rovnako ako programové vyhlásenie doterajšej vlády. V opačnom prípade by vláda podľa premiéra strácala čas jeho aktualizovaním o pasáže, ktoré sú už splnené alebo neaktuálne. „My potrebujeme okamžite pracovať, tri týždne táto krajina bola mierne paralyzovaná,“ ozrejmil Pellegrini.

FOTO: Minister si pred menovaním niekam odbehol. Čo tam robil?

Ešte pred samotným rokovaním o dôvere vláde dôjde v pléne k personálnym zmenám, ktoré si vyžiadal vznik nového kabinetu. Mandátovo-imunitnému výboru má po novom šéfovať Juraj Blanár (Smer-SD). Vo funkcii nahradí Richarda Rašiho (Smer-SD), ktorý z parlamentu odišiel na pozíciu vicepremiéra pre investície a informatizáciu. Predsedníčkou zahraničného výboru má byť Katarína Cséfalvayová z klubu Mosta-Híd. Doteraz post zastával František Šebej (Most-Híd), no ten sa vzdal mandátu.

Zhromaždeniam v uliciach odzvonilo: Kocky sú už hodené!

Z bývalej vlády sa do snemovne ako poslanci vracajú Robert Fico, Robert Kaliňák (obaja Smer-SD) a Lucia Žitňanská (Most-Híd). Parlament opustili už spomínaní Raši, Šebej a tiež Gábor Gál (Most-Híd), ktorý sa stal ministrom spravodlivosti. Odchody a príchody sa dotkli aj poslaneckých náhradníkov. Snemovňu opúšťa Darina Gabániová a Milan Mojš a prichádzajú Mária Janíková (všetci Smer-SD) a László Balódi (Most-Híd). Títo dvaja budú musieť v úvode schôdze zložiť poslanecký sľub.

Môže vás zaujímať

Kováčik: Autenticitu údajnej nahrávky Gorily môže potvrdiť len SIS