Jednou vetou

Máme najvyšší čas, aby sme už s týmto definitívne skoncovali

Andrej Danko

foto: Michal Psota

Na Slovensku máme bezpochyby problém s antisemitizmom, povedal predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) na stretnutí s predsedom izraelského parlamentu (Knesetu) Julim-Joelom Edelsteinom a predsedom českého Senátu Milanom Štěchom. Danko uviedol, že problém by chcel riešiť novou legislatívou, ktorá proti takýmto prejavom rázne zakročí. Presadiť sa ju na pôde slovenského parlamentu pokúsi už na jeseň.

„Ďakujem vám (Izraelu) za múdre a rozumné zákony, z ktorých sa môžeme na Slovensku učiť a môžeme ich preberať, sú pre nás veľmi inšpirujúce. Obzvlášť si beriem ako svoju úlohu pre slovenskú politiku prijatie jasnej definície antisemitizmu, ktorá bude vychádzať z vašej legislatívy,“ povedal Danko na spoločnej tlačovej konferencii trojice zmienených politikov v Jeruzaleme.

„Myslím si, že je najvyšší čas na Slovensku potrieť akékoľvek prejavy intolerancie a popierania holokaustu,“ dodal s tým, že o tejto téme sa bude snažiť hovoriť aj na svojom septembrovom stretnutí s predsedom Európskeho parlamentu Antoniom Tajanim.

Čítajte viac: Danko znevažuje spoluprácu MPRV, slovenských výrobcov a obchodníkov, uviedla SAMO

„Máme problém s politickou stranou ĽSNS…, a chcem apelovať na slovenské médiá, aby si všímali tieto prejavy antisemitizmu, ktoré ovplyvňujú našu mládež. Je na zamyslenie, kam sa dostala slovenská politika v tejto oblasti,“ rozvinul Danko v neskoršom rozhovore so slovenskými novinármi.

„Dnes nie je problém SNS, ale ĽSNS. Ja som SNS zmenil a budem politicky ďalej bojovať, aby som ukázal, že sú tu šialenci, ktorí v politike nemajú čo robiť,“ dodal.

Predseda českého Senátu Štěch na pôde Knesetu poďakoval židovskej komunite za podporu pri zakladaní prvej česko-slovenskej republiky v roku 1918. Dodal, že vzťahy medzi Českom a Slovenskom i medzi Českom a Izraelom sú na medzinárodnej úrovni chápané ako „veľmi priateľské a nadštandardné“.

A. Danko: Chceme zákon, aby reťazce z obratu podporovali domáce výrobky

Štěch ďalej uviedol, že Česko je často opisované ako „proizraelská krajina“, pričom sú Česi za takýto prívlastok radi. Dodal, že negatívne javy spojené s antisemitizmom sú v Česku v súčasnosti „na minimálnej úrovni“. To podľa neho okrem iného súvisí aj s rastúcim počtom turistov z Izraela, pretože keď sa ľudia poznajú na dennej báze, je podľa neho predpoklad, že takéto prejavy vymiznú.

Predseda Knesetu Edelstein poďakoval obom lídrom za pohostinnosť, ktorej sa mu dostalo ako na pôde Slovenskej, tak i Českej republiky pri jeho skorších návštevách. Súčasné stretnutie trojice politikov označil za „veľmi produktívne“. Dokázalo podľa neho, že už teraz vynikajúce vzťahy Izraela, Česka a Slovenska majú potenciál i do budúcna a momentálne sú silnejšie než kedykoľvek predtým.

Tip na čítanie: Fico s Bugárom kritizujú Kiskov prejav, Danko prijíma kritiku

Predseda Knesetu vyslovil radosť nad tým, že český prezident Miloš Zeman oznámil, že otvorí honorárny konzulát v Jeruzaleme. „Takéto uznanie Jeruzalema ako izraelského hlavného mesta je dôležitým krokom pre svet a špeciálne pre Európu a dúfame, že mnoho ďalších, vrátane Slovenska, ho bude nasledovať,“ povedal a zároveň zaželal úspech novej českej vláde.

Dankovi zase Edelstein poďakoval za zorganizovanie júnovej medzinárodnej konferencie o boji proti nenávistným prejavom na internete.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky