Jednou vetou

Andrej Kiska o krátení dane: Doplácal som. Neviem. Asi 100 – tisíc eur?

Asi stotisíc eur doplácal prezident Andrej Kiska na daniach, potom čo mu daňový úrad prišiel na krátenie dane za prezidentskú kampaň v rokoch 2013 a 2014. Túto sumu uviedol potom, čo sa ho redaktor TV Markíza, Michal Kovačič opakovane pýtal koľko peňazí musel doplatiť.

Ďanová kauza Andreja Kisku v týchto dňoch ožila, potom ako poslanci Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií dostali správu o financovaní Kiskovej prezidentskej kampane. Keďže správa obsahuje daňové tajomstvo, oboznámiť sa s ňou mohli len členovia výboru.

ODPORÚČAME: Podpredseda parlamentu sa pustil do novinára, ktorý obhajuje vrahov. Vyzýva aj Kisku..

Predseda Smeru Robert Fico, ktorý nie je jeho členom však deň pred rokovaním výboru o tejto správe vystúpil proti Kiskovi s tvrdením, že informácie o Kiskovej kampani a jej financovaní sú hotovou katastrofou a diskvalifikujú Andreja Kisku, aby opakovane kandidoval na post hlavy štátu. Fico hlavu štátu vyzval, aby všetky dokumenty zverejnil, prezident to však odmieta a tvrdí, že všetko zverejní po ukončení vyšetrovania.

Zmätok v Českej televízii – J. Hamáček sa hádal so susedom pred kamerami…

„My sme si ešte vyžiadali ďalšie dokumenty od finančnej správy. Myslím si, že pán prezident by mal zverejniť viac informácií už teraz, aby si ľudia mohli urobiť jasný prehľad. To pochybenie z jeho strany je dosť závažné,“ povedal pre hlavne.sk predseda výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií, Robert Puci zo Smeru.

Prezident Kiska mal hradiť obe kampane cez spoločnosť KTAG

Na výšku daňového doplatku sa prezidenta pýtala TV Markíza. „ Neviem teraz presne, čestné slovo, to číslo. Určite neviem, ale akonáhle sa ukončí vyšetrovanie ukážem absolútne všetky..(doklady, pozn. redakcie),“ povedal. Redaktor Michal Kovačič sa ho ďalej opýtal, koľko peňazí to bolo rádovo. „ Mohlo to byť.. Neviem.. 100 – tisíc eur?,“ vyšlo z prezidenta no v zápätí žiadal, aby ho redaktor nechytal za slovo.

Obrátili sme sa na poslanca Jozefa Mihála zo strany Spolu, ktorý je odborníkom na dane a odvody. K výške nedoplatku sa vyjadrovať nechcel. Pre hlavne.sk však odhadol, že Kiska v prípade 100 – tisícového nedoplatku neodviedol daň zo sumy okolo 476 – tisíc eur.

POZRITE SI: Kávička, polievočka alebo len cigaretka. Takto obedujú naši poslanci

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky