Jednou vetou

Andrej Kiska: Nerozhodný? Plány o vstupe do politiky stále zahmlieva

Prezident SR Andrej Kiska

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Prezidentský mandát Andreja Kisku sa blíži ku koncu a médiá čoraz viac zapĺňajú úvahy o jeho politickej budúcnosti. Hovorilo sa, že plánuje založiť politickú stranu, ale aj vstúpi do niektorej existujúcej. Nedávno sa prevalilo, že sa na tieto témy radí s expremiérkou Ivetou Radičovou. Ako sa na jeho politické pôsobenie pozerá známy politológ?

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Andrej Kiska | Zdroj: Facebook

 

FOTO: Poľovačka na voličov? Anna Záborská si odbehla z Bruselu do Bratislavy

Stále robí tajnosti! Prezident Andrej Kiska detaily o svojej politickej budúcnosti si naďalej drží v tajnosti. „Oznámil som, že kandidovať už nebudem, ale svoj politický zápas nepovažujem za skončený. A to stále platí. K mojim rozhodnutiam nedochádza náhle na základe jedného zlomového okamihu. Rovnako je to teraz – keď vidím, ako sa veci v krajine vyvíjajú a čo sa tu kopí, keď vidím, že ani nová vláda nedokáže vrátiť dôveru ľudí v štát, vyvoláva to vo mne čoraz väčšiu chuť pustiť sa do toho, aby sa to zmenilo,“ uviedol cez svojho hovorcu pre hlavne.sk Andrej Kiska.

Foto: Pod hradom sa bude stavať. Čo tam plánujú?

Vysvetlil že sa stretáva so skúsenými politikmi aj s mladými ľuďmi, ktorí by sa do politiky chceli dostať. Nedávno sa v médiách prevalilo, že na tému politika a jeho budúcnosť v nej konzultuje s expremiérkou Ivetou Radičovou. Tá v jednej z diskusií potvrdila, že sa stretávajú a debatujú na tieto témy.

„Teší ma, že toľko ľudí do mňa vkladá dôveru, a verím, že ich nesklamem. Urobím všetko preto, aby sme mali novú vládu zloženú zo schopných a čestných ľudí. Chcem spraviť všetko, čo je v mojich silách, aby nová vláda bola slušná a spravodlivá, aby sa do nej dostali schopní a poctiví ľudia,“ dodal Kiska pre hlavne.sk cez svoje tlačové oddelenie. Známy politológ Ján Baránek má však na Kiskov návrat jasný názor.

Medzinárodný deň šťastia: Toto je jeho príbeh!

Analytik Ján Baránek | Zdroj: medzicas.sk

Teóriu o Kiskovom vstupe do politických strán považuje za nepravdepodobnú. „Nemyslím si, že by šiel Kiska vstupovať do Progresívneho Slovenska, alebo Spolu,“ vysvetlil Baránek. Spojenie Kisku s Tomášom Druckerom taktiež považuje za nepravdepodobné. Skôr by som hľadal význam v jeho stretnutí s Ivetou Radičovou, pretože práve pri nej môže nastať veľký prienik ich názorov,dodal Baránek pre hlavne.sk.

Buduje si tím? Tomáš Drucker na kávičke so známym moderátorom

Kiskovo zakladanie politickej strany však prekvapuje aj samotného politológa. Samého ma to udivuje. Andrej Kiska by bol prvým prezidentom, ktorý by prešiel z prezidentského úradu do politickej strany. Zvyčajne to býva naopak a prezidentský úrad je považovaný za vrchol politickej kariéry. Nikto mu v tom však nebráni, žiadny zákon mu to nezakazuje, takže to môže pokojne urobiť, vysvetlil Barének v rozhovore pre hlavne.sk.

Prezidentské voľby: Toto o nich píšu v zahraničí

Podpredseda politického hnutia Progresívne Slovensko, Michal Truban sa však na svojom Facebooku vyjadril jasne – spoluprácu s Andrejom Kiskom aktuálne nemá v pláne.

Michal Truban sa o spolupráci s Andrejom Kiskom vyjadril na svojom facebooku | Zdroj: facebook MT

 

O spolupráci s ním neuvažuje momentálne ani Zuzana Čaputová, ktorej Kiska vyjadril verejne podporu v prezidentských voľbách. Napriek tomu si však myslí, že prezident by mal zostať v politike. „Zdá sa, že Kiska bude musieť hľadať oporu pre svoje pôsobenie v politike po skončení prezidentského mandátu inde,“ dodal politológ.

 

Knihy nestrácajú na popularite! Títo autori a žánre stále letia

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky