Jednou vetou

Ani ja, ani strana Most-Híd nikdy nebudeme podporovať fašistov, uviedol Gál

Minister spravodlivosti SR Gábor Gál (Most-Híd)

foto: TASR

Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) je od začiatku až doteraz stranou, ktorá síce sofistikovanejšie ako v minulosti, ale stále vykazuje prvky fašizmu. Uviedol to minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) s tým, že ide o jeho občiansky názor a zároveň akceptuje rozhodnutie senátu Najvyššieho súdu (NS) SR, ktorý stranu v pondelok nerozpustil.

„Pre spoločnosť je to veľmi nebezpečné a je mi ľúto po rôznych prieskumoch preferencií, že sa ľudia nepoučili a zabudli na nie tak dávnu minulosť. Možnosť zakladať politické strany a hnutia patrí medzi základné práva a slobody, ktoré zakotvuje ústava. Každý občan SR má právo založiť stranu alebo byť členom niektorej z politických strán alebo niektorého z hnutí, avšak v našej spoločnosti je neakceptovateľné, aby občania, a navyše ešte politické strany verejne prejavovali sympatie k fašizmu či rasizmu,“ povedal na margo ĽSNS Gál.

Verdikt o nerozpustení ĽSNS Sulíka neprekvapuje, poraziť ju treba vo voľbách

Dodal, že viackrát v minulosti zdôraznil, že ani on, ani strana Most–Híd nepodporuje ani nikdy nebude podporovať fašistov. „Tak ako sme to nerobili ani doteraz, náš názor sa týmto rozsudkom nemení,“ povedal na záver.

Most-Híd: Verdikt o nerozpustení ĽSNS musíme rešpektovať

Rozhodnutie o nerozpustení parlamentnej ĽSNS strana Most-Híd „musí“ rešpektovať. Spoločnou úlohou všetkých demokratických síl v krajine je podľa strany vyrovnať sa s týmto rozhodnutím vo všetkých voľbách. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár.

„Dnešné rozhodnutie sa zrodilo pre nedostatok dôkazov, čo v našom ponímaní nelegalizuje názory a úsilie predstaviteľov Ľudovej strany Naše Slovensko, ktoré by v demokratickej spoločnosti 21. storočia nemali mať priestor,“ uviedla.

Najvyšší súd zamietol rozpustenie Kotlebovej strany

Debnár pripomenula, že Najvyšší súd (NS) SR rozhodoval o druhej strane Mariana Kotlebu, ktorá takisto prezentuje deštruktívne názory. „Jeho prvá strana dostala zákaz fungovania z dobre známych dôvodov. Druhé politické zoskupenie, síce odlišným spôsobom, ale reprezentuje rovnako deštruktívne názory ako to prvé. Fakt, že niektorí členovia, aj bývalý líder zakázanej Slovenskej pospolitosti, vymenili fašistické uniformy za obleky, neznamená, že zmenili aj názor,“ doplnila.

Senát NS SR zamietol v pondelok návrh na rozpustenie parlamentnej ĽSNS. Návrh na rozpustenie strany podal na NS generálny prokurátor Jaromír Čižnár v máji 2017. Vo veci rozhodoval senát pod vedením predsedníčky Jany Zemkovej. Prvý raz sa začalo vo veci konať 9. apríla za prísnych bezpečnostných opatrení.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky