AOPP vyzýva vládu, aby prehodnotila rozpočet pre zdravotníctvo

Mária Lévyová

foto: TASR - Milan Kapusta

Asociácia pre ochranu práv pacientov (AOPP) vyzvala vládu, aby prehodnotila plánovaný rozpočet pre zdravotníctvo na budúci rok.

Vyčíta jej, že zatiaľ čo do rezortu obrany chce investovať 550 miliónov eur na nákup vojenskej techniky, na investície do nemocníc a ich vybavenie má ísť budúci rok 100 miliónov eur. Dôvodom, prečo by malo ísť podľa AOPP do rezortu zdravotníctva viac, je aj vládou avizovaný rekordný výber daní.

Vláda schválila zákon roka. Prejde Kažimírov rozpočet cez parlament?

„Keď zostarnú lietadlá alebo transportéry, štát na ne vyčlení stovky miliónov eur nielen na budúci rok, ale aj v roku 2020 a 2021. Na modernizáciu už roky absolútne nevyhovujúcich nemocníc a ich dovybavenie prístrojmi, dá budúci rok 100 miliónov eur. A v rozpočte sa ešte aj otvorene konštatuje, že ide o historicky najvyššie investície štátu do nemocníc a urgentných príjmov,“ upozornila prezidentka AOPP Mária Lévyová.

Nedostatok peňazí vedie podľa asociácie aj k prehlbovaniu problémov s nedostatkom zdravotníckeho personálu. Lévyová vysvetlila, že v súčasnosti slovenských lekárov a sestry lákajú krajiny Európskej únie, ktoré im okrem finančných podmienok vytvoria aj vyhovujúcejšie podmienky v rámci pracovného prostredia a prístrojového vybavenia. „Prečo by tu zostávali, ak vidia, že aj v dobrých časoch radšej ako moderné prístroje nakúpime vojenskú techniku,“ skonštatovala.

Na to, čo sľubujeme, v rozpočte máme, uviedla Kalavská

AOPP upozornila, že peniaze môžu chýbať nielen v nemocniciach, ale aj pri schvaľovaní inovatívnej a drahej liečby. Tento problém sa podľa Lévyovej objavil aj počas tohto roka. Preto sa šéfka asociácie pýta, kedy po výzvach na upratovanie uvidí pacient a zdravotníci peniaze na inovatívne lieky a kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť.

Podľa Lévyovej chce vláda šetriť na zdravotnej starostlivosti. „To, že za poistencov štátu zaplatí namiesto 1,2 miliardy eur iba 992 miliónov sa inak nazvať nedá. Hoci možno toto číslo znie iba ako finančná štatistika, v realite slovenského zdravotníctva sa za ním skrývajú tisícky skutočných pacientov, ktorí mohli dostať lepšiu a inovatívnu liečbu,“ dodala.

Môže vás zaujímať

Oficiálne výsledky sú príjemným prekvapením a záväzkom, uviedol Bilčík