Art Film Festival 2017: Slovenské filmy budú súťažiť po prvýkrát

foto: hlavne.sk, zdroj: hlavne.sk

Už 25. ročník filmového festivalu Art Film Fest 2017, ktorý sa po druhýkrát bude konať v Košiciach 16. až 24. júna prinesie so sebou 175 filmov reprezentujúcich 47 krajín celého sveta. Návštevníci sa môžu tešiť na kvalitné filmy reprezentujúce to najlepšie zo svetovej kinematografie a mnoho noviniek, ktoré pre nich organizátori pripravili. Vyplýva zo z dnešnej tlačovej konferencie organizátorov festivalu priamo z pripravovaného festivalového vozňa na bratislavskej hlavnej stanici.

Čo teda festival ponúkne?

Samotný program 25. ročníka festivalu pozostáva zo šestnástich  riadnych programových sekcií, pričom tri ďalšie sú venované tohtoročným laureátom Hercovej misie, Zlatej kamery a ako novinka aj cene prezidenta festivalu, ktorú prijal Jiří Bartoška.

Teraz pri jeho sedemdesiatych narodeninách som mu poslal gratuláciu s darčekom a pozvanie, takže ťažko by bol mohol odmietnuť,“  uviedol Milan Lasica, keďže snaha o Bartoškove pozvanie bola už počas minulých rokov.

V porovnaní s minulým rokom, keď väčšina laureátov bola zo zahraničia sa organizátori tento rok rozhodli osloviť ľudí zo Slovenska a Českej republiky. Zlatú kameru preto v tomto roku preberú Dušan Trančík spolu s Jánom Hřebejkom a Hercovu misiu Magda Vášaryová a Ondřej Vetchý.

Prvýkrát súťažia aj slovenské filmy

Ako každý rok aj tento sú dominantou festivalu dve medzinárodné súťaže:

  • Medzinárodná súťaž  hraných filmov
  • Medzinárodná súťaž krátkych filmov

V hranej súťaži, bude mať prvýkrát Slovensko zastúpenie hneď s dvojicou filmov

  • Film ŠPINA od Terezy Nvotovej
  • Film OUT – Debutový film slovenského režiséra Györgya Kristófa

Špeciálny kino vozeň festivalu

Fanúšikovia a nadšenci filmov si aj tento rok budú môcť vychutnať unikátny spôsob sledovania filmov na cestách. Vďaka spolupráci so Železničnou spoločnosťou Slovensko bude premávať vozeň, ktorý je špeciálne prerobený pre potreby filmového festivalu.

Súčasťou filmovej ponuky v kino vozni ŽSSR bude 8 filmov, pričom štyri budú náročnejšie a štyri odľahčenejšie, aby mali ľudia možnosť vidieť rôznu paletu tém a žánrov, ktoré dnešný svetový film prináša,“ uviedol umelecký riaditeľ AFF Peter Nágel.

Vstup do kino vozňa cestujúci získajú zakúpením si štandardného cestovného lístka 2. triedy spolu s miestenkou priamo do tohto vozňa, kde bude umiestnených 26 tuli-vakov pre pohodlné sedenie. Každý správny filmový zážitok v kine sa spája s popcornom, ktorý ani v tomto prípade nebude chýbať spoločne s ďalším občerstvením. Skvelý nápad nemyslíte?

Najmenší diváci si tiež prídu na svoje

Už počas minulého roka organizátori intenzívne počúvali názory, že by bolo vhodné nejakým spôsobom všimnúť si aj malého detského diváka. Preto počas každého dňa o desiatej hodine do obeda bude jedno špeciálne predstavenie práve pre tohto diváka.

Nepôjde o vypožičané známe tituly, ktoré už boli v prezentované v kinách, ale aj táto sekcia detských filmov prinesie absolútne novinky európskeho charakteru, pričom poskytneme deťom komfort v podobe simultánneho tlmočeného prekladu.“ dodal Nágel.

 

Môže vás zaujímať

VIDEO: Opozícia si pripomenula odkaz revolúcie na Námestí SNP