Jednou vetou

Až 33 % voličov pripúšťa, že môže zmeniť svojho favorita na prezidenta

Ilustračná foto

Foto: TASR/AP

Päť týždňov pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami pripúšťa 33 percent voličov, že do volieb ešte môže zmeniť svojho preferovaného kandidáta. Vyplýva to z prieskumu zameranom na istotu volebného rozhodnutia voličov, ktorý na vzorke 1000 respondentov uskutočnila agentúra AKO v dňoch 8. do 12. februára.

Svoje rozhodnutie môže podľa prieskumu ešte zmeniť 29,6 percenta opýtaných. Vylúčené to však nie je ani pri ďalších 3,9 percenta respondentov. Tí uviedli, že sú náchylní voliť iného kandidáta.

Svojho súčasného favorita rozhodne neplánuje zmeniť 38,5 percenta opýtaných, teda takmer dve pätiny. Viac ako štvrtina (26,4 percenta) respondentov svoje rozhodnutie podľa ich vyjadrení asi nezmení. Nechcelo alebo nevedelo odpovedať zhruba 1,6 percenta opýtaných.

Focus posiela do druhého kola prezidentských volieb Šefčoviča s Mistríkom

Prvé kolo prezidentských volieb bude 16. marca. Ak v prvom kole ani jeden z kandidátov nezíska nadpolovičnú väčšinu platných hlasov voličov, bude sa konať 30. marca druhé kolo. Postupujú doň dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého. Hlasovať sa bude od 7. h do 22. h.

V abecednom poradí kandidujú Béla Bugár, Zuzana Čaputová, Martin Daňo, Štefan Harabin, Eduard Chmelár, Marian Kotleba, Milan Krajniak, József Menyhárt, František Mikloško, Robert Mistrík, Maroš Šefčovič, Róbert Švec, Bohumila Tauchmannová, Juraj Zábojník a Ivan Zuzula.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Novinka na hraniciach. Toto oznámil Matovič s Babišom v Prahe