Jednou vetou

Bačovské pastorále z Dolného Hričova oslávili salašníctvo

V Dolnom Hričove v okrese Žilina v sobotu podujatím Bačovské pastorále oslávili salašníctvo. Program 13. ročníka akcie ponúkol súťaže i folklórne vystúpenia.

„Podujatie navštívilo nesmierne veľa ľudí. Atmosféra bola perfektná, počasie nám vyšlo,“ zhodnotila pre TASR Anna Lušňáková z Krajského kultúrneho strediska v Žiline, ktoré bolo jedným z organizátorov akcie.

Popri pestrom kultúrnom programe podľa nej pripravili organizátori i viaceré súťaže. „Súťaže v strihaní oviec sa zúčastnilo 16 strihačov, a to aj zo zahraničia. Prvý skončil Marko Marek z Valaskej. Súťažilo sa aj o najlepšiu syrovú tortu, prvenstvo si odniesol salaš z Udiče. Medzi syrovými výrobkami bol najlepší údený ovčí syr z Považskej Bystrice,“ doplnila.

Návštevníci podujatia si mohli pozrieť i súťaž koní v záprahu, ktorej sa zúčastnilo sedem mužov a jedna žena. Slalom s vozom najlepšie predviedol Miroslav Šuhaj z Českej republiky, rovnako prvý skončil v disciplíne v podobe práce s drevom. Ťažký ťah vyhral Martin Pucheta z Českej republiky.
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Žilinský samosprávny kraj.

Môže vás zaujímať

Viac ako pätina Slovákov očakáva, že na Slovensko príde druhá vlna koronavírusu