Jednou vetou

Baláž sa vzdal súboja o predsedu SNS

Na snímke zľava predseda NR SR Andrej Danko, poslanci NR SR Radovan Baláž (SNS), Tibor Bernaťák (SNS) počas diskusie k návrhu štátneho rozpočtu na rok 2020 na 53. schôdzi Národnej rady SR, 29. novembra 2019 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Radovan Baláž sa vzdal kandidatúry na post predsedu Slovenskej národnej strany. Krajská rada v Banskej Bystrici navrhla za oficiálneho kandidáta do čela národniarov Antona Hrnka.

Baláž sa podľa vyjadrenia Krajskej rady SNS vzdal kandidatúry z dôvodu antikampane proti jeho osobe.

„Hlavným dôvodom bola neustále gradujúca špinavá antikampaň voči jeho osobe, ako aj jeho rodine, ktorá zneistila časť delegátov. Členovia krajskej rady prijali nové uznesenie, kde za oficiálneho kandidáta na predsedu SNS navrhujú Antona Hrnka,“ povedal predseda Krajskej rady SNS Štefan Turek. Za Hrnka hlasovalo 13 členov a jeden sa zdržal. „Anton Hrnko, ako jeden zo zakladateľov SNS a otec myšlienky samostatného Slovenska, tak dostáva od Krajskej rady v Banskej Bystrici mandát na opätovné nastolenie poriadku v SNS,“ doplnil Turek.

Hrnkovou úlohou bude podľa jeho slov vykonanie reforiem potrebných na to, aby sa SNS „vrátila medzi relevantné politické sily a zastávala rolu ochrancu národného-konzervativizmu na Slovensku“ a taktiež kultúrneho i intelektuálneho dedičstva slovenského národa. „Týmto zároveň vyzývame aj ostatné štruktúry, aby sa pripojili k našej snahe obrody SNS a podporili spoločného kandidáta na predsedu, Antona Hrnka,“ dodal Turek.

V tohtoročných parlamentných voľbách získala SNS 3,16 percenta hlasov a skončila mimo parlamentu. Tesne po nich Danko oznámil, že všetci predstavitelia strany na sneme, vrátane vtedajšieho podpredsedu Hrnka, dajú svoje funkcie k dispozícii.

Danko však vo svojich nedávnych vyjadreniach nevylúčil, že by sa opätovne uchádzal o funkciu šéfa národniarov. Snem, na ktorom má strana voliť svojho nového predsedu, sa bude konať 12. septembra.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky