Jednou vetou

VIDEO: Bašternák pôjde do väzby! Byt, v ktorom žije Fico, prepadá štátu

Ladislav Bašternák na súde nebol, na výkon trestu sa musí dostaviť

autorská koláž hlavne.sk, jxp

Právoplatne odsúdený! Ladislav Bašternák, ktorý priznal svoju vinu v prípade neodvedenia daní a poistného, bol odsúdený vlani v novembri Okresným súdom Bratislava II na 5 rokov väzenia. Kontroverzný podnikateľ sa proti rozsudku na mieste odvolal. Dnes odvolací Krajský súd v Bratislave rozhodol, že jeho odvolanie zamieta. 5 rokov odňatia slobody, plus prepadnutie majetku štátu - tak znie verdikt odvolacieho súdu.

Prešlo 80 rokov od čierneho dňa, kedy sa Slováci nevzopreli Hitlerovi

Obhajca L. Bašternáka Peter Filip | foto: bv

Čaputová nevysvetlila, či stála za rozpadom manželstva basketbalového trénera

Pojednávanie sa začalo o 8.30 na Krajskom súde v Bratislave. Ladislav Bašternák však neprišiel. Obhajca L. Bašternáka predložil súdu potvrdenie, že sa nemôže dostaviť na súd zo závažných dôvodov. Zároveň ale L. Bašternák požiadal súd, aby rozhodol v jeho neprítomnosti.  Bašternák sa odvolal proti verdiktu súdu, že má stráviť 5 rokov vo väzbe s minimálnym stupňom stráženia, že má zákaz podnikať 5 rokov. Podľa verdiktu mu však nemal prepadnúť majetok v prospech štátu, čo zasa namieta prokurátor.

Hlavne.sk je na pojednávaní a situáciu online sledujeme.

FOTOGALÉRIA ( kliknite na miniatúry ):

9:55 Ladislav Bašternák je odsúdený na 5 rokov väzby a prepadnutie majetku štátu – rozhodol Krajský súd v Bratislave. Krajský súd pri rozhodovaní zamietol odvolanie L. Bašternáka a prijal odvolanie prokurátora M. Vargu, podľa ktorého mal Okresný súd nariadiť aj zhabanie majetku podnikateľa. Ladislav Bašternák sa medzičasom všetkých bytov zbavil, ostal mu len byt, v ktorom žije predseda SMER-SD Robert Fico. Byt prepadol štátu.

9:16 Prestávka, Senát sa ide poradiť, znovu zasadne o 9.30 a mal by vyhlásiť rozsudok.

9:15 Prokurátor Úradu špec.prokuratúry Marián Varga žiada, aby bolo odvolanie L. Bašternáka zamietnuté. Obhajca L. Bašternáka Peter Filip zasa žiada, aby bolo odvolanie prokurátora proti nezhabaniu majetku zamietnuté. P. Filip navrhuje oslobodenie L. Bašternáka, lebo zanikla trestnosť činu.

9:05 Prvý senát v roku 2011 povedal, že sa účinná ľútosť môže vzťahovať aj na takéto daňové trestné činy. Senát v roku 2017 tvrdil, že sa účinná ľútosť na vylákanie vratiek vzťahovať nemôže.

8:50 Podľa právnej úpravy platnej v čase spáchania skutku sa účinná ľútosť podľa Bašternákovej argumentácie vzťahovala aj na skutok, z ktorého je obžalovaný a preto by sa podľa neho mal súd prikloniť k miernejšiemu výkladu.

8:45 Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Marián Varga stále tvrdí, že nepovažuje trest pre Ladislava Bašternáka za dostatočný, pretože mu nebol uložený trest prepadnutia majetku.

8:30 Bašternák neprišiel na súd, jeho advokát Peter Filip uviedol: „Je na Slovensku.“  

 

Exkluzívne: Drucker si zavolal na pomoc známych marketérov

 

VIDEO z pojednávania o Ladislavovi Bašternákovi, 14. 3. 2019, P. Filip odpovedá na otázky po vynesení rozsudku

Môže vás zaujímať

Fico sa pustil do Bugára: Je to obyčajný zradca