Jednou vetou

Béla Bugár bude kandidovať na prezidenta SR

Predseda strany Most-Híd Béla Bugár

Foto: TASR

Predseda koaličnej strany Most-Híd Béla Bugár bude v roku 2019 kandidovať za prezidenta SR. Po skončení straníckeho snemu to na sobotňajšej tlačovej konferencii v Bratislave oznámil podpredseda Mosta-Híd László Sólymos s tým, že dozrel čas, aby o kreslo prezidenta mohol reálne zabojovať aj príslušník národnostnej menšiny. Snem nominoval Bugára jednohlasne.

aktualizované: 16:03

„Béla Bugár reprezentuje hodnoty spolupráce, tolerancie a schopnosti kompromisov, ktoré sú dnes viac ako nedostatkovým tovarom,“ zdôvodnil výber Sólymos. Zároveň vyjadril svoje osobné presvedčenie, že Béla Bugár by bol výborným prezidentom. „Poznám ho už dlhú dobu a môžem potvrdiť, že je to človek kompromisu a nie sporov a hádok,“ dodal Sólymos.

KULEHA: Boj o prezidenta – čo poviete na tieto „postavičky“?

Bugár tvrdí, že k rozhodnutiu dospel po dôkladných úvahách a rozhovoroch so svojimi blízkymi. Jeho hlavným cieľom je prispieť k zmierneniu napätia a polarizácie spoločnosti. „Som presvedčený o tom, že ak je spoločnosť v takej miere polarizovaná ako dnes, je viac ako inokedy nutné, aby prezidentom bol človek, ktorý bude vedieť stáť nad spormi a bude rovnako naklonený jednej aj druhej strane politického spektra,“ vysvetlil Bugár. Do boja o prezidentské kreslo sa chce zapojiť realistickými cieľmi, ktoré bude možné a nutné splniť preto, aby sa postavenie Slovenska v demokratickom svete posilňovalo.

V prípade úspešnej kandidatúry chce zastupovať všetkých ľudí našej krajiny. „Chcem byť prezidentom všetkých občanov Slovenska – Slovákov, Maďarov, Rusínov, Rómov, úspešných aj menej úspešných, mladých aj starých, mestských aj dedinských. Lebo som presvedčený, že prezident taký má byť,“ vyhlásil.

Tucet záujemcov sa hlási do boja o prezidentský palác. Pribudnú ďalší?

Zároveň podľa neho musí hlava štátu veľmi rázne presadzovať veci, ktoré mu vyplývajú z právomocí vo vzťahu k vláde, k parlamentu, a k zahraničiu. „Musí byť partner, pomocník, nie aktivista a oponent za každú cenu. Bez ohľadu na to, aká vláda v tejto krajine vznikne. Lebo tie vznikajú ako výsledok volieb z vôle ľudu a prezident túto vôľu musí rešpektovať,“ tvrdí Bugár.

Nepotvrdil, že by jeho rozhodnutie kandidovať súviselo s tým, že prezidentského kandidáta chce ponúknuť aj mimoparlamentná SMK. „Dôležité je, že my sme sa museli nejako rozhodnúť. Či teda Most-Híd využije túto príležitosť. Iných kandidátov hodnotiť nebudem, teším sa na korektný dialóg,“ avizoval.

Kotleba a Mikloško si budú konkurovať, myslí si Hrabko

Bugár priznáva, že už má vybratého nástupcu na predsednícky post v strane pre prípad, ak by prezidentské voľby vyhral. „Vždy musíte mať niekoho v zálohe. Ja som v politike 28 rokov a za to obdobie som získal určitú prevahu. Ale myslíme na to,“ dodal.

Volebnú kampaň sa chystá odštartovať na jeseň tohto roku. Nechce ju viesť ako predseda strany Most-Híd, ale ako Béla Bugár. Otvorený je aj podpore občianskych združení, ako aj politických subjektov.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky