Jednou vetou

Blahová z SAS: V záujme Slovenska je, aby táto vláda čo najskôr skončila

Natália Blahová

foto: TASR

V záujme celého Slovenska je, aby táto vláda skončila čo najskôr. Vyhlásila to predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová v diskusii k programovému vyhláseniu, s ktorým sa kabinet Petra Pellegriniho (Smer-SD) uchádza o dôveru parlamentu.

„Smer nie je žiadna sociálna demokracia. Je to perfídna kleptokratická štruktúra a v záujme celého Slovenska je, aby táto vláda skončila čo najskôr,“ povedala v pléne Blahová. SaS podľa jej slov neverí, že minister vnútra Tomáš Drucker (nom. Smer-SD) bude bdieť nad nestranným vyšetrovaním vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírove.

Richterova nominácia pobúrila poslancov

Liberáli podľa slov Blahovej tiež neveria, „že Drucker bude mať silu bojovať proti vlastným chlebodarcom“. Pochybujú aj o kompetentnosti ministerky kultúry Ľubice Laššákovej (Smer-SD) a neveria, že pôda na Slovensku je dobre spravovaná. „A je perfídne, že Ján Richter po svojich kardinálnych prešľapoch zotrváva vo funkcii ministra práce,“ doplnila Blahová.

Richterovu nomináciu považuje jej stranícky kolega Ľubomír Galko za „za facku všetkým zneužívaným drogovo závislým deťom“. Podľa Galka spochybňuje dôveryhodnosť novej vlády aj nominácia ministra obrany Petra Gajdoša (SNS). Pri ňom spomenul „fiktívny vývoj a výskum transportérov“. Galko tiež zdôraznil, že Pellegriniho kabinet nie je dôveryhodná vláda, po ktorej volala verejnosť na námestiach. „Ľudia na námestiach sa jasne vyjadrili, chcú predčasné voľby. Tieto požiadavky neutíchli,“ vyhlásil.

Nedostatočná zmena

Pýta sa, ako minister vnútra Tomáš Drucker zabezpečí nezávislosť polície. Podľa Galka nestačí len vymeniť policajného prezidenta Tibora Gašpara a zmeniť voľbu policajného šéfa. Poukázal na „skorumpovaných policajtov“, ktorých je v zbore podľa Galka viac a „budú ďalej kryť kriminálnu organizáciu, ktorá si hovorí Smer-SD“. Gábor Grendel z klubu OĽaNO zdôraznil, že dnešné Slovensko nie je ako v roku 2016 a ľudia na uliciach nechceli vládu kontinuity, ale zmenu. Tá nemá byť len o menách

V pléne diskutuje prevažne opozícia, koalícia sa zapája iba občas cez faktické poznámky. Dušan Jarjabek zo Smeru-SD vysvetlil, že koalícia sa nezapája, lebo nechce stupňovať napätie reakciami na opozičné invektívy. Líder Mosta-Híd Béla Bugár uviedol, že predstavitelia koalície obhajovali vládny program už pred dvoma rokmi a dokument, ktorý predložil premiér Pellegrini, je identický.

Môže vás zaujímať

Koaliční poslanci sa nezhodujú, či by mal Kyselica pôsobiť v parlamente