Jednou vetou

Blanár: Medzi klubmi je snaha nájsť dohodu na zmene pravidiel interrupcií

Juraj Blanár

Foto: archívne, TASR

Medzi poslaneckými klubmi je snaha nájsť dohodu na zmene pravidiel pri interrupciách. Potvrdil to podpredseda Smeru-SD Juraj Blanár, ktorý chce presadzovať ústavnú úpravu zákona. Zároveň zdôrazňuje potrebu podať pomocnú ruku tehotným ženám, aby donosili dieťa a dali ho na adopciu. Budúci adoptívni rodičia by podľa Blanára mohli napríklad matkám platiť náklady súvisiace s tehotenstvom.

„Je tu snaha viacerých aj poslaneckých klubov nájsť kompromis na nejakom vylepšení súčasného stavu. Mali by sme mať ambíciu, aby zákon na ochranu života bol ústavný zákon. Ak tu máme dnes ústavné zákony na ochranu ústavných činiteľov či o nezlučiteľnosti funkcií, tak si myslím, že by tu mohol byť ústavný zákon na ochranu života, lebo ten si to zaslúži,“ uviedol Blanár.

Vašečka predloží vlastný návrh na obmedzenie interrupcií

Pomôcť podľa neho treba aj ženám, ktoré sa rozhodujú, či si dieťa nechajú alebo podstúpia interrupciu. „Mali by sme k matke pristupovať ústretovo. Podať jej pomocnú ruku a snažiť sa pomôcť jej v tom, aby dieťa donosila a nechala priestor tomu, kto si ho chce adoptovať,“ povedal Blanár. Predstavuje si to tak, že by tu bola „nejaká autorita zastrešovaná štátom“, ktorá by sprostredkovala komunikáciu medzi matkou a potenciálnymi adoptívnymi rodičmi. „Náklady spojené s tehotenstvom by jej preplácal samotný budúci pár, ktorý si dieťa adoptuje,“ doplnil.

Blanár je za predloženie zmien napriek tomu, že predseda Smeru-SD Robert Fico nevidí spoločenskú objednávku na túto tému. Fico nesúhlasí s tým, aby sa žene obmedzovalo právo rozhodnúť sa, či do 12. týždňa interrupciu podstúpi alebo nie. Žena podľa neho musí mať slobodnú voľbu. „Poznám tento názor predsedu. V našom klube v týchto otázkach panuje voľnosť, sme názorovo pluralitná strana. Rešpektujem názor predsedu a on zas rešpektuje iný názor v tejto téme,“ doplnil Blanár.

Poslanci stopli návrh na obmedzenie interrupcií

O obmedzení interrupcií mal parlament rozhodovať aj v stredu. Napokon o samotnom zákone z dielne ĽSNS poslanci nehlasovali, zabezpečil to procedurálny návrh, ktorý predložil práve Blanár. „Som za ochranu života, ale myslím si, že tento zákon nebol dostatočne prerokovaný, nemal podporu a bol predložený účelovo,“ vysvetlil svoj postoj Blanár. Za predložením návrhu vidí napríklad prezidentskú kandidatúru Mariana Kotlebu.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky