Jednou vetou

Blíži sa finále kauzy zmenky?

Marián Kočner (vľavo) a Pavol Rusko

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Blíži sa rozhodnutie o 70 miliónoch eur! Kauza zmenky TV Markíza verzus Marián Kočner sa pomaly ale isto dostáva na súd. Minimálne v trestnej rovine. Advokáti M. Kočnera sa chystajú predložiť súdu nový posudok, vypracovaný v Španielsku.

Harabin a Remišová: Nekompletnosť ústavného súdu im už prekáža z osobných dôvodov!

4 zmenky za 70 miliónov eur mal podpísať ešte v roku 2000 vtedajší generálny riaditeľ TV Markíza Pavol Rusko. S troma z nich sa predvlani obrátili na súd Marián Kočner a jeho firma Správa a inkaso pohľadávok, plus Štefan Ágh, dlhoročný obchodný partner M. Kočnera.

Kvôli zmenkám nariadil prokurátor pre Mariána Kočnera aj vyšetrovaciu väzbu, v čase, keď ho do nej súd poslal ešte nebol obvinený z najťažšieho zločinu – objednávky vraždy novinára J. Kuciaka a jeho snúbenice M. Kušnírovej.

 „Zmenky nikdy neboli zaznamenané v účtovníctve Markízy, ani v účtovníctve spoločností, ktoré údajne zmenky vlastnili predtým ako došlo k uplatneniu podvodných nárokov. Zotrvávame na stanovisku, že zmenky neboli podpisované v roku 2000, ako tvrdia Marián Kočner a Pavol Rusko,“ uvádza sa v stanovisku TV Markíza.

Ako Kočner zháňal pero z roku 2000 kvôli zmenkám

Advokáti Mariána Kočnera medzitým predložili znalecký posudok z USA od forenzného špecialistu Geralda M. LaPorte. „Úrad špeciálnej prokuratúry nepovolil skúmať priamo zmenky, aby nedošlo k ich znehodnoteniu,“ objasnil sudca Roman Púchovský. Kočner dal teda preskúmať v Spojených štátoch nie zmenky, ale pravosť dohody o vyplňovacom práve k bianco zmenke. Dokument bol podľa výsledkov skúmaní vyhotovený v tom istom okamihu ako zmenky. „Neexistujú dôkazy na podporu tvrdenia, že dva podpisy na Q1 boli vykonané v inom dátume ako 11.6.2000,“ uvádza sa v stanovisku amerického experta.

Zločinecké komando v kauze vraždy Kuciaka; kto je kto?

Papiere dohody a zmeniek posudzovali vo forenzných laboratóriách spoločnosti Riley Welch La Porte & Associates | foto: hlavne.sk/ld

Viktor Stromček skončil ako generálny manažér SMER-u. Aj on si písal s Kočnerom

K tomuto záveru LaPorte dospel, lebo na základe jeho komplexného forenzného vyšetrenia vrátane chemickej analýzy na odhad veku atramentu nemožno dospieť k záveru, či dokument bol vytvorený a podpísaný 11. júna 2000. Preto sa nazdáva, že neexistujú dôkazy na podporu tvrdenia, že dokumenty boli podpísané inokedy.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta | foto: TASR

Tento záver posudku advokáti TV Markíza nepovažujú za dôkaz. Na súd, ktorý sa blíži, pribudne podľa informácií z okolia M. Kočnera ďalší posudok, tento raz zo Španielska. Znalec v ňom tvrdí, že podpisy na zmenkách pochádzajú najneskôr z roku 2014. Prokurátor pritom nevylúčil, že podpisy na zmenkách môžu byť aj z roku 2013, nie však skôr.

Adept na post špeciálneho prokurátora SR Šanta: Toto ho spája s Bašternákom

Otázne je, ako sa súd vysporiada so žiadosťou TV Markíza o vypočutie bývalého priateľa M. Kočnera – Petra Tótha. Ten sa totiž k zmenkám pred vyšetrovateľom vyjadril. Lenže – vypovedal vtedy v kauze vraždy novinára J. Kuciaka a jeho snúbenice M. Kušnírovej, teda v úplne inej trestnej veci. Zlúčil Úrad špeciálnej prokuratúry Tóthovu výpoveď? „Dôkazné návrhy prokurátora adresované súdu v čase pred vytýčením súdom hlavného pojednávania alebo verejného zasadnutia  sú neverejnej povahy. Oboznámiť sa s nimi môže verejnosť až na súdnom konaní,“ uvádza sa v odpovedi dozorujúceho prokurátora J. Šantu pre hlavne.sk.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky