Jednou vetou

Bratislava je lepšia dedina. Porovnali sme čakárne na železniciach

Čakárne na železničných staniciach, zľava hore: Bratislava, Kittsee, Hainburg, Wolfsthal

fotokoláž hlavne.sk

Premrštená až absurdná. Takto reagujú odborníci na cenu za rekonštrukciu čakárne na Hlavnej stanici v Bratislave. Stála vyše 800-tisíc eur. Oslovili sme spolok architektov Slovenskej republiky, pamiatkárov aj nezávislých odborníkov na výstavbu. Boli sme porovnať čakárne hneď za hranicami u susedov v Rakúsku. Pozrite si foto nižšie v článku.

Pridajte sa k nám na facebooku

Vyše týždňa funguje pre cestujúcich na Hlavnej stanici v Bratislave nová čakáreň. Minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) i vedenie železníc (ŽSR) však čelia niekoľko dní aj kritike. Za rekonštrukciu priestorov bývalej vývarovne, kde si mal aj samotný minister v minulosti sem-tam vychutnávať pľúcka na smotane, zaplatili vyše 800-tisíc eur. Architekti aj pamiatkári krútia hlavami. Cestujúci sa sťažujú na málo sedadiel, ako aj to, že v noci je zatvorená a musia čakať v staničnej hale.

Dovolenkári sa po prílete z Grécka poriadne načakali

Liatinové stĺpy sú pekným pôvodným doplnkom, ale zakomponovať do stropu obrovské lustre je nevhodné. Bije sa tu história s modernou funkčnosťou,“  reagujú odborníci na vynovenú čakáreň na Hlavnej stanici.

Bicykle sú pripravené, čo bude s cyklotrasami nikto netuší

Celá vlaková stanica je podľa viacerých odborníkov hanba. „Tá neschopnosť vybudovať stanicu nanovo, to je hrozné. Zrekonštruovanie jednej čakárne je dobré, ale že sa za to dalo takmer 900-tisíc eur je nehoráznosť,“ uzavreli viacerí odborníci, ktorých sme oslovili.

Bratislava ako Benátky. Na viacerých miestach doslova peklo

Vláda odklepla ešte koncom prázdnin takmer 3 milióny eur, tie sa majú použiť na jej rekonštrukciu – najmä osvetlenie a fasádu tak, aby sa to stihlo do MS v ľadovom hokeji 2019, ktoré budú v Bratislave a Košiciach. Zlepšiť ju sľuboval aj súčasný primátor Ivo Nesrovnal (nezávislý) ešte keď kandidoval pred 4 rokmi, v novembri chce svoju stoličku obhájiť.

Čo na to cestujúci?

Názory sú rôzne. Niektorí majú výhrady, iným sa nová čakáreň celkom pozdáva. Cestujúci najviac kritizujú nedostatok stoličiek. Pozitívom však je, že železnice reagujú na podnety a reagujú na komentáre v diskusii na internete.

Otrasný pohľad: V centre Bratislavy pobehujú potkany a povaľujú sa bezdomovci

„Je tam veľa priestoru, sedačky mohli dať aj okolo stĺpov, alebo tam chcú robiť diskotéky? A v noci je to načo zamknuté, veď tam mali dať kamery alebo železničnú políciu!“ našli sme v komentároch, ďalší si naopak pochvaľujú priestrannosť novej čakárne: Čakáreň sa mi páči, lebo keď cestujeme s partiou a máme veľa batožín, komfortne si ich vieme odložiť. Aj imobilní cestujúci sa tam zmestia,“ reagujú klienti.

Chaos na zastávkach v Bratislave. Kto sa má vyznať v grafikone?

Schválne sme vybehli porovnať čakáreň len kúsok za hranicami v Rakúsku. Dedinky Wolfsthal aj Kittsee majú neporovnateľne menšie železničné čakárne ako v Bratislave, avšak parkoviská by im v Hlavnom meste mohli závidieť. Tie do veľkej miery využívajú Slováci, ktorí tu odstavia svoje autá aj na týždeň a pokračujú za prácou do Viedne vlakom

Čakáreň v Kittsee vzhľadom na nevyťaženosť stanice na noc zamykajú, u nás je nonstop prevádzka a vlaky chodia aj v noci. V neďalekom mestečku Hainburg an der Donau ani nemajú k dispozícii vnútornú čakáreň, iba perón s lavičkami. Avšak ani táto stanica nie je tak zaťažená ako v hlavnom meste.

Komfort novej čakárne by cestujúci v Bratislave isto privítali aj v nočných hodinách, lenže medzi polnocou a pol piatou ráno je uzamknutá.

Fotogaléria (kliknite na miniatúry):

Shrek sa nekoná, niektorým vrátili peniaze. Iné reklamácie riešia takmer rok

Cestujúci diskutujú o čakárni na facebooku:

Podľa cestujúcej je to na hlavné mesto nepostačujúce | Facebook
Je to pekné, ale fádne. Stále sú výhrady | Facebook
Železnice sa snažia reagovať | Facebook

Neuveriteľné: Najvyšší umelý vodopád na svete, pozrite sa na tú parádu

Čo hovoríte na novú čakáreň na Hlavnej stanici?

Loading ... Loading ...

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky