Jednou vetou

Bratislavčania toho majú dosť! Proti Slovnaftke sa rozhodli bojovať petíciou

Ilustračná foto

Foto: TASR

Neustály hluk a zápach vnímajú niektorí Bratislavčania žijúci v okolí rafinérie Slovnaft. Od roku 2015 sa podľa nich tento problém len zhoršuje a sťažnosti nepomáhajú, rozhodli sa preto spustiť petíciu. V nej štátne i samosprávne orgány žiadajú o spoločný postup pri riešení tejto situácie. Ak by im nevyhoveli, sú pripravení obrátiť sa na Európsku úniu.

„My, obyvatelia bývajúci v okolí Slovnaftu, pociťujeme zníženú kvalitu bývania a vnímame možné zdravotné riziká, ktoré vznikajú procesmi prebiehajúcimi v areáli rafinérie,“ píšu v petícii. Obyvatelia z Podunajských Biskupíc, Ružinova, Vrakune, Petržalky, Rusoviec, ako aj z obcí pri Bratislave – Rovinky, Dunajskej Lužnej, Hamuliakova, Kalinkova či Mosta pri Bratislave majú vnímať zvýšenú hlučnosť šíriacu sa z rafinérie Slovnaft nielen počas dňa, ale najmä v nočných hodinách. Taktiež nízkofrekvenčné tóny šíriace sa vo vlnách z rafinérie či nepríjemný silný chemický zápach.

Čítajte viac: V Bratislave sa v sobotu fandí ženám a pochoduje za zdravé prsia

„Žiadame, aby bolo zabezpečené prijatie takých opatrení zo strany orgánov štátnej správy a miestnej samosprávy, ktoré povedú k odstráneniu tohto nevyhovujúceho stavu. V prípade, že príde k akýmkoľvek prekročeniam zákonom stanovených noriem, požadujeme, aby boli pre dotknutých obyvateľov v prípade porušovaní a prekročení noriem od rafinérie zabezpečené kompenzácie,“ informoval TASR občiansky aktivista z Podunajských Biskupíc Martin Halás.

Kompetentné kontrolné orgány zároveň žiadajú, aby bola zabezpečená neustála priebežná kontrola ukazovateľov hluku a zápachu s verejne prístupným publikovaním a vyhodnocovaním ukazovateľov hluku a zápachu vo všetkých dotknutých mestských častiach a obciach. V prípade, že slovenské orgány nebudú riešiť túto situáciu, petíciu chcú odoslať na riešenie poslancom Európskeho parlamentu a príslušným komisiám a organizáciám Európskej únie.

Spoločnosť Slovnaft na svojom webe uvádza, že sa nepretržite snaží o znižovanie emisií znečisťujúcich látok do ovzdušia. Kvalitu ovzdušia monitoruje na troch staniciach. Vnímanie zápachu je podľa firmy výrazne subjektívne. „Často zápach samotný nie je zdraviu škodlivý, no určite znižuje kvalitu prostredia, v ktorom ľudia žijú. Slovnaft preto vyvíja veľké úsilie na odstraňovanie zdrojov zápachu,“ píše spoločnosť. Ďalej tvrdí, že už v minulosti zmapovala zápachy a identifikovala zdrojové miesta. Výsledky podľa nej ukázali, že pachové látky nemajú negatívny vplyv na zdravie obyvateľstva.

Prečítajte si tiež: Začal proces s údajnou bratislavskou pozemkovou mafiou

Slovnaft deklaruje, že zaviedol opatrenia na zníženie únikov pachových látok. Taktiež tvrdí, že systematicky investuje do znižovania hlukovej záťaže, ktorej sú vystavení jeho zamestnanci a širšie okolie. „Plánované aktivity, ktoré zvyšujú hladinu hluku, sa v rafinérii vykonávajú výlučne v čase od 6.00 – 20.00 h. Spoločnosť Slovnaft o nich vopred informuje všetky okolité mestské časti,“ uviedla firma.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky