Jednou vetou

Britská politická scéna je dlhodobo paralyzovaná, myslí si Cséfalvayová

Poslankyňa Katarína Cséfalvayová

Foto: TASR

Britská politická scéna je podľa predsedníčky Zahraničného výboru Národnej rady (NR) SR Kataríny Cséfalvayovej(Most-Híd) dlhodobo paralyzovaná a nevie nájsť väčšinovo prijateľné riešenie, ktoré by zavŕšilo "brexitovú odyseu". Ako v utorok uviedla, predpokladá, že nástupom Borisa Johnsona za britského premiéra sa táto šanca ešte zmenší.

„Johnson a väčšina elity konzervatívnej strany sa zdajú byť v zajatí brexitového populizmu, ale v suťažení s lídrom Strany brexitu Nigelom Farageom nie sú autentickejší ani úspešnejší. V konečnom dôsledku žiaľ len posilňujú jeho legitimitu a popularitu,“ vysvetlila šéfka zahraničného parlamentého výboru.

Podľa jej názoru Spojené kráľovstvo dohodu a kooperáciu s Európou potrebuje. „Najlepším dôkazom z ostatných dní je samotná výzva Spojeného kráľovstva po spoločnej európskej akcii po tom, ako Irán zajal britské plavidlo,“ dodala Cséfalvayová.

Kosačov: Po nástupe Johnsona zostanú vzťahy s Moskvou ako na cintoríne

Podpredseda Zahraničného výboru Národnej rady (NR) SR Jaroslav Paška (SNS) si myslí, že by bolo dobré, keby v EÚ pozorne počúvali Borisa Johnsona pri formulovaní výhrad týkajúcich sa tzv. brexitu. Uviedol to v reakcii na zvolenie Johnsona za lídra Konzervatívnej strany a tým aj britského premiéra. Zvolením Johnsona je podľa člena zahraničného výboru Martina Klusa (SaS) pravdepodobný scenár, že Británia odíde z Európskej únie (EÚ) bez dohody, čo poškodí nielen už aj tak vážne zasiahnutú britskú ekonomiku, ale aj členské štáty EÚ vrátane Slovenska.

Bývalý minister zahraničných vecí a niekdajší starosta Londýna Boris Johnson bude novým britským premiérom, ale tiež lídrom Konzervatívnej strany. Na vnútrostraníckom hlasovaní poštou, ktoré sa konalo od 6. do 22. júla, sa zúčastnilo 87,4 percenta zo 160.000 členov Konzervatívnej strany.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky