Jednou vetou

Budaj chcel vyšetrovať Čižnára, pritom svoje meno dodnes neočistil

Ján Budaj (vľavo) dodnes figuruje v registroch ŠtB ako Agent, pod krycím menom Kurič

autorská koláž hlavne.sk, MIPS, TASR

Toto tu ešte nebolo. Na Slovensku už nebude vyšetrovať polícia, prokuratúra a súdiť súdy, záujem má totiž aj poslanec Ján Budaj z OĽaNO. Ten chcel v utorok (21. 1.) v parlamente predvolať a vypočúvať generálneho prokurátora Jaroslava Čižnára.

Otázky generálnemu prokurátorovi chcel Budaj Čižnárovi dávať v súvislosti s prepustením  Dobroslava Trnku, ktorého špeciálny prokurátor prepustil s väzby.

Budaj popiera spoluprácu s ŠtB. Žalobu, ktorá by ho zbavila viny však za 30 rokov nepodal

Hoci kauza je politicky citlivá, poslanci nemôžu dostať informácie z Trnkovho spisu a Čižnár im ich dať nemôže. Budajov návrh pritom prišiel potom, čo o vysvetlenie k Trnkovi požiadala Čižnára a policajného prezidenta Milana Lučanského prezidentka Zuzana Čaputová.

Návrh poslanca z OĽaNO však v parlamente neprešiel. Škandalózny je pritom jeho samotný predkladateľ, ktorý dodnes figuruje v registroch ŠtB ako údajný Agent, pod krycím menom Domovník. Budaj pritom svoje meno dodnes neočistil.

Bývalému agentovi sa zachcelo vypočúvať druhých, no on sám 30 rokov nenabral odvahu žalovať štát, aby dokázal, že s komunistickou ŠtB nespolupracoval.

O výpovediach Budaja za socializmu, ktoré podával nadporčíkovi Martinovi Vittekovi hlavne.sk už informovalo. Vittek nedávno zomrel.

Býval neďaleko Budaja, ten však Vitteka o očistenie svojho mena pred verejnosťou nikdy nepožiadal a ani sa neobrátil na súd, ako to napríklad urobil Andrej Babiš.

Matovič chráni eštebáka. Pošle Budaja na detektor?

Môže vás zaujímať

NAKA pri dnešnej protidrogovej akcii na východe Slovenska zadržala 9 osôb