Jednou vetou

Bude čipovanie psov opäť povinné?

Zdroj: blog.dogbuddy.com
Pred štyrmi rokmi sa čipovanie psov stalo dočasnou povinnosťou. Ministerstvo pôdohospodárstva zvažuje jeho opätovné zavedenie a to cez novelu zákona o veterinárnej starostlivosti. Otázne zostáva, či si veterinári opäť nebudú chcieť touto cestou finančne prilepšiť. Ochranári napriek všetkému tento typ novinky vítajú.

Čip je jedinou nezameniteľnou identifikáciou vášho domáceho miláčika,  v prípade straty pomôže vrátiť ho jeho pôvodnému majiteľovi.  Novela by mala nadobudnúť platnosť najneskôr od polovice roka 2018, s povinným čipovaním však budú zavedené i ďalšie inovácie. Najväčšou zmenou bude definícia zvieraťa, ktoré už nebude vecou, ale cítiacou bytosťou. Ďalšou vítanou zmenou bude, že niektoré z divoko žijúcich zvierat nadobro zmiznú z cirkusových manéží. Druhou veľkou novinkou bude trestnoprávna zodpovednosť majiteľa v prípade, že jeho pes napadne človeka prípadne iné zviera.

Rovnako vznikne povinnosť nahlasovať psy do Centrálneho registra spoločenských zvierat. Ak tak majiteľ neurobí, bude mu hroziť pokuta vo výške 800 Eur pre fyzické osoby a až 3500 Eur pre právnické osoby. Už v roku 2013 bolo plánované povinné zavedenie čipovania psov, mačiek a frietiek. Majitelia sa však začali búriť, hlavným problémom bola výška cien za samotný úkon. Nakoniec od čipovania poslanci upustili, v súčasnosti  musia byť začipované zvieratá len tedy, keď cestujú do zahraničia. Tentokrát sa však samotný úkon bude vzťahovať iba na psy. Ministerka Matečná ešte minulý rok v júni avizovala, že v spolupráci s veterinárnymi lekármi stanovia odporúčanú cenu čipovania.

Zdroj: monitor.reflexnews.sk
Zdroj: monitor.reflexnews.sk

Bude suma za čipovanie variabilná alebo pevne stanovená?

Do roku 2020 vzniká povinnosť čipovania už narodených psov, rovnako novonarodených šteniatok do veku 12 týždňov. Problémom bolo cenové rozmedzie, ktoré bolo na slovenské pomery doslova extrém, začínali na sume 10 Eur. Pre veterinárov bol vopred predpripravený dotazník, ktorý slúži na preverenie výšky cien. K novým majiteľom sa teda dostanú len začipované zvieratá. Komora teda bude pracovať s konkrétnymi sumami a na základe prieskumu spriemeruje a prerokuje najvhodnejšiu cenovú ponuku.

Čo na to Sloboda zvierat?

Ročne je odchytených približne 3000 psov. Pred štyrmi rokmi, keď bola dočasne zavedená povinnosť čipovania, malo čip približne 10% psov, len pol roka po jej zavedení toto číslo stúplo na 40%, čo výrazne pomohlo vrátiť domácich miláčikov ich pôvodným majiteľom. V prípade, že bol nájdený psík bez čipu a pôvodný majiteľ sa k nemu neprihlásil bol začipovaný Slobodou zvierat a výška poplatku bola pevne stanovená na 10 Eur.

Napriek tomu, že zvieratá boli čipované, častokrát sa vyskytol problém, že čip nebol registrovaný, pretože veterinári si za túto niekoľko sekundovú záležitosť pýtali extra poplatky.

Koľko ľudí kontaktovalo linku proti krutosti?

Ročne sa Sloboda zvierat stretla takmer s 800 prípadmi, z ktorých takmer tretinu označili za neopodstatnenú. Z ostatných 600 prípadov bolo zachránených v spolupráci RVSP 450 psov, ktoré boli odobraté z krutých podmienok. Najviac prípadov zvierat, ktoré sa trápia v nehostinných podmienkach žije na východnom Slovensku.

Zostáva nám len dúfať, že tentokrát si veterinári nenájdu spôsob, akým budú môcť poplatky opätovne „oblafnúť“.

Môže vás zaujímať

Video poukazuje na Kiskove klamstvo