Jednou vetou

Bude obvinený odpadkový kráľ pokračovať v miliónovom biznise s mestskou firmou OLO?

Matúš Vallo a Michal Kováč

autorská koláž hlavne.sk, TASR, Fakt24

Bratislavský primátor Matúša Vallo by sa mal čím skôr zaoberať mestskou akciovkou Odvoz a likvidácia odpadu (OLO). S firmou má podpísaných viacero zmlúv kontroverzná spoločnosť Vassal EKO, ktorú vyšetruje polícia pre podozrenie z nelegálneho nakladanie s odpadmi v Podunajských Biskupiciach. Od roku 2016 jej doteraz vyplatilo OLO 3,7 milióna eur. Ako už Hlavne.sk informovalo Vassal EKO nedávno v tichosti zmenil majiteľa, vedenie i názov. Ak by vedenie mesta zhltlo, že ide o celkom inú firmu a iných ľudí, firma by mohla zrejme ďalej vyciciavať milióny z mestského podniku.

Vyparádená Heringhová s deťmi pod stromčekom. Prečo sa fotili naposledy?

Firme Vassal EKO sa začalo výrazne dariť najmä od začiatku spolupráce s bratislavskou mestskou firmou OLO. Aj vďaka viacerým zmluvám s OLO jej podľa portálu odpady-portal.sk tržby od roku 2015 postupne vzrástli z dvoch až na šesť miliónov eur (2017). Miliónové biznisy s OLO začali po nástupe súčasného riaditeľa Branislava Cimermana.

Firma na čiernom zozname

Vassal EKO sa do povedomia verejnosti dostal v súvislosti s veľkou nelegálnou skládkou odpadu v Podunajských Biskupiciach, ktorá vznikla v tesnom susedstve s jej recyklačným areálom. Podľa vyjadrenia okresného úradu v Bratislave bola práve Vassal EKO podozrivá z dlhoročného navážania odpadu na vedľajší pozemok. Majiteľ Vassal EKO, kontroverzný podnikateľ Michal Kováč bol od leta niekoľko mesiacov vo vyšetrovacej väzbe pre podozrenie z uplácania policajtov, ktorí mali údajne zabezpečiť bezproblémové pôsobenie firmy v odpadovom biznise.

Prípad Ruskových zmeniek za 70 miliónov chcel vyšetrovateľ uzavrieť. Nepodarilo sa!

Prejde to Kováčovi?

Po prepuknutí škandálu v máji tohto roku dozorná rada požiadala vedenie OLO, aby prestali voziť akýkoľvek odpad vrátane plastu a papiera do areálu firmy Vassal EKO. Spoločnosť OLO vtedy oznámila, že vedenie intenzívne pracuje na bezodkladnom nájdení vhodnej alternatívy, pričom si OLO dalo vypracovať právne analýzy ukončenia všetkých zmlúv s Vassal EKO. Každému musí však byť jasné, že spolupráca OLO a Vassal EKO je problematická. Evidentne tomu rozumie aj Michal Kováč a podľa našich informácií sa miliónového biznisu nechce vzdať.

Čachre so skládkou v Podunajských Biskupiciach. Odpadkový kráľ Kováč ju predal známemu pracháčovi!

Biely kôň?

Spoločnosť Vassal EKO sa od 5. decembra volá Bratislavská recyklačná s. r. o. Novým jediným spoločníkom je František Vizváry. Konateľom je RNDr. Oto Hornák, bývalý generálny riaditeľ Slovenskej inšpekcie životného prostredia. Nových ľudí ešte dopĺňa starý známy, Michal Kováč, ktorý vystupuje ako konzultant Bratislavskej reyklačnej. Za pozornosť stojí najmä Vizváry ktorý verejnosti nie je úplne neznámy. S vlastníckymi „prechmatmi“ má svoje skúsenosti.

Vieme prví: Korupčný enviroškandál. Úplatky mal brať funkcionár Most-Híd Rastislav Žitný

V roku 2002 sa zviditeľnil, keď na neho Pavol Rusko pri vstupe do politiky prepísal svoj podiel v TV Markíza a použil ho, ako nastrčeného majiteľa. Vizváry Ruskovi podiel vrátil o tri roky neskôr. Nie je vylúčené, že podobne fiktívne môže Vizváry figurovať aj teraz, v Bratislavskej recyklačnej s.r.o.  „Bratislavská recyklačná s.r.o. bola zapísaná v obchodnom registri 5. decembra 2018, v týchto dňoch postupne preberá všetky materiály, týkajúce sa podnikania spoločnosti a vytvára novú organizačnú štruktúru. Nové vedenie zatiaľ neprijalo žiadne zásadné rozhodnutia, ktoré by boli informačne zaujímavé pre verejnosť,“ uviedla v stanovisku Bratislavská recyklačná s.r.o.

Punc dôveryhodnosti tejto firme má dlhoročný úradník a odborník na životné prostredie Oto Hornák, s podnikaním pritom skúsenosti nemá.

Strápnená misska Anna Amenová. Jej manžel chodí po obchodoch s milenkou!

Obrátili sme sa aj na Michala Kováča a Ota Hornáka, aby nám poskytli stanovisko k možným machináciám s vlastníckou štruktúrou vo Vassal EKO a Bratislavskej recyklačnej. Chceli sme sa od nich dozvedieť skutočného vlastníka recyklačnej.

Vyjadrenie poskytol konateľ recyklačnej Oto Hornák. „Po odchode z inšpekcie a ani dnes som nepodnikal a nepodnikám. Majitelia spoločnosti Bratislavská recyklačná ma oslovili ako odborníka do platenej manažérskej funkcie. Považujem to za výzvu a možnosť zužitkovať svoje odborné znalosti a skúsenosti v tejto novej spoločnosti. Má veľmi dobrý personálny, odborný aj technologický potenciál a je tu predpoklad na dynamický rozvoj pri správnom vedení,“ uviedol pre hlavne.sk Oto Hornák.

Problém s Vassal EKO pristál na stole novozvolenému primátorovi Matúšovi Vallovi, ten nám cez svoje tlačové oddelenie odkázal, že najskôr musia urobiť dôslednú analýzu zmluvy medzi OLO a Vassal EKO. „Podľa nej urobíme závery. V tomto kontexte zmena majiteľa nehrá pre nás žiadnu úlohu,“ uviedla hovorkyňa bratislavského primátora Zuzana Onufer.

Pridajte sa k nám na facebooku – NÁJDETE NÁS TU

Môže vás zaujímať

Návrh EK v oblasti migrácie má podľa Sulíka v sebe skryté povinné prerozdeľovanie migrantov