Bude odvolanie policajného prezidenta Gašpara riešením? Analytici v tom majú jasno!

Bezpečnostní analytici Milan Žitný a Juraj Zábojník.

foto: hlavne.sk

Po skončení ministra vnútra Roberta Kaliňáka a nástupe na tento post Tomáša Druckera sa ozývajú hlasy na odvolanie policajného prezidenta Tibora Gašpara. Posledné dni je na stole aj novela zákona. Aké bude najlepšie riešenie tejto situácie?

Slovensko zažíva politickú krízu, ktorá nemá obdoby a s ňou prichádzajú i zmeny na niektorých významných postoch. Po vymenovaní novej vlády s premiérom Petrom Pellegrinim zasadol na kreslo ministra vnútra niekdajší minister zdravotníctva Tomáš Drucker, do ktorého sa vkladajú veľké nádeje.

Krajmer požiadal o uvoľnenie z funkcie

Po úkladnej poprave novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sa viacerí obyvatelia našej krajiny zmobilizovali a spoločne vyšli do ulíc žiadajúc spravodlivé vyšetrenie spojené s odstúpením policajného prezidenta Tibora Gašpara.

Legislatívny návrh a odpolitizovanie polície!

Minulý víkend (24. 3.) v relácií Sobotné dialógy avizoval Drucker, že sa oboznámil s návrhom novej legislatívy, ktorá má riešiť personálne otázky týkajúce sa prezidenta a šéfa policajnej inšpekcie.

OĽaNO: Odchod Krajmera z funkcie nezabezpečí očistu NAKA

V týchto dňoch by sa mal tento legislatívny návrh pripraviť na najbližšiu schôdzu NR SR. Práve tieto kroky by mali viesť k odpolitizovaniu polície, no s určitou kontrolou. Drucker poznamenal aj opatrnosť v riešení tejto situácie dobrou pripravenosťou, aby nevznikol štát v štáte.

Kde je skutočné riešenie?

Redakcia hlavné.sk oslovila bezpečnostných analytikov a snažila sa zistiť, aký je najlepší spôsobom na vyriešenie tejto situácie. Zhodnú sa v riešení Milan ŽitnýJuraj Zábojník? 

Bude vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martin Kušnírovej stáť súčastného policajného prezidenta Tibora Gašpára stáť kreslo?

Personálna výmena nič nerieši

,,Ak personálne niečo vymeníte, nezmeníte systém. Nemá zmysel v tejto chvíli niekoho vymieňať. Keď minister nastúpil, mal by si spraviť nejaký audit a potom sa rozhodnúť,“ povedal nám bezpečnostný analytik Milan Žitný na otázku, či je odchod prezidenta Tibora Gašpara riešením.

Drucker: Otázku policajného prezidenta Gašpara uzavriem do mesiaca

Treba zmeniť systém a nepočúvať ulicu!

,,Teraz, keď emócie stále vládnu a ulica diktuje, tak minister nemá čo ulici ustupovať. Ulica nemá žiadne mandát na personálne obsadenia, takže nech to nech rieši minister a nie ulica. Ulica nevyrieši nikdy nič, je hysterická. Dôležite je zmeniť systém, no nie však policajný zákon, ale zákon o štátnej službe príslušníkov policajného zboru SIS,“ vidí ako riešenie Žitný s tým, že systém treba nastaviť nanovo, no obáva sa toho, že na to už nie je dosť času.

Nejde len o prezidenta

,,Neviem si predstaviť, že by teraz zmenu zákona vedeli urobiť kvalitne, kedže tam nejde len o pozíciu policajného prezidenta, ale o rôzne manažérske pozície. Je to veľký zmätok, pod tlakom nejakých udalostí a zase sa narobia chyby. Musí sa to riešiť komplexne,“ dodáva na záver Žitný.

Bezpečnostný analytiky Milan Žitný: foto: facebook | foto: facebook

S novým ministrom i nový prezident

,,Je všeobecnou zásadou, že s novým ministrom prichádza i nový manažment policajného zboru, čo znamená, že samozrejme aj noví lídri na najvyšších pozíciach a nie len policajného prezídia ale aj krajov. Ten zákon aký tu je, neumožňuje kariérny postup, pretože každý si aj tak dosadí svojich ľudí do pozícií,“ prezradil Juraj Zábojník , ktorý narozdiel od Žitného vidí odchod Gašpára.

Drucker dosadí nového a vyšetrí vraždu

Vražda investigatívneho novinára a jeho snúbenice je mimoriadna udalosť, ktorá sa stala. Opoziční politici, ulica, občania a 10 tisíce ľudí volá po odvolaní prezidenta Gašpára, vyšetrení tejto popravy a nedôvere vlády. Bolo by veľmi zvláštne, keby policajný prezident aj s kľúčovými osobami zostali vo funkcii. Predpokladám, že nový minister vnútra dosadí nového prezidenta, ktorému dôveruje a v čo najskoršej dobe sa vyšetrí vražda, ale aj kauzy od východu až po západ Slovenska,“ povedal Zábojník ako vidí celú situáciu, no kto by mal byť nový policajný prezident prezradiť nechcel.

Keby som tam bol ja, viem čo robiť

,,Ak by som bol minister vnútra, viem koho si dám za prezidenta, ale ja za šéfa NAKA  či úradu boja proti korupcií a viacerých manažérov. Garantujem, že dám Slovensko do poriadku tak, že objasním niekoľko ťažkých prípadov. Momentálne nebudem ale dávať tipy na nikoho, pretože nie som poverený.“ uzavrel Zábojník.

Bezpečnostný analytik Juraj Zábojník | foto: facebook.com/ Juraj Zábojník

 

 

 

Môže vás zaujímať

Bugár bude na spoločnej kandidátke Most-Híd, SMK a MKDSZ-MKDA