Jednou vetou

Bude to rok pokračovaní. Lajčák otvoril 72. zasadnutie Valného zhromaždenia OSN

Predseda Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (VZ OSN) Miroslav Lajčák otvára 72. zasadnutie VZ OSN 12. septembra 2017 v New Yorku.

Foto: TASR/AP

V New Yorku sa začalo v noci na stredu 72. zasadnutie Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (VZ OSN), ktorému predsedá minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Informovala o tom na svojej internetovej stránke OSN.

Lajčák vo svojom otváracom prejave pred zástupcami 193 krajín sveta uviedol, že jeho viera vo víťazstvo „kompromisu nad konfliktom“ bude počas nadchádzajúceho roka z času na čas vystavená skúškam, avšak napokon určite zvíťazí.

Predstava o lepšej OSN

Slovenský minister zahraničných vecí zároveň vyslovil presvedčenie, že 72. zasadnutie VZ OSN, ktoré sa skončí v septembri 2018, zohrá nezastupiteľnú úlohu pri realizácii jeho predstavy o lepšej OSN, a teda aj lepšom svete. Nadchádzajúci rok, počas ktorého bude VZ OSN predsedať, označil Lajčák za rok premiér.

„Zvoláme prvé stretnutie na vysokej úrovni súvisiace s prelomovými rezolúciami o udržiavaní mieru, ktoré boli prijaté vlani. Mnohé štáty čoskoro podpíšu prvú dohodu o odstránení jadrových zbraní, ako aj prvú medzinárodnú dohodu o eliminovaní sexuálneho vykorisťovania a zneužívania počas mierových misií,“ povedal šéf slovenskej diplomacie.

Parížska dohoda súčasťou národných právnych rámcov

„Bude to však aj rok pokračovaní, čo je pravdepodobne ešte dôležitejšie. Premiéry priťahujú fotografov a sú dôvodom na oslavy. Pokračovania neraz prinášajú výzvy a komplikácie,“ priblížil slovenský minister zahraničných vecí, pričom zdôraznil, že v nadchádzajúcom roku nesmie OSN poľaviť v tempe implementácie a financovania cieľov udržateľného rozvoja.

Dodal, že OSN musí zabezpečiť, aby parížska klimatická dohoda bola zapracovaná do národných, regionálnych a medzinárodných právnych rámcov.

„Naše záväzky zo včerajška si musíme plniť dnešnými činmi. Nesmieme dopustiť, aby správy, podujatia či rezolúcie minulosti skončili v archívoch OSN. Musíme pokračovať v práci na implementácii ich záverov,“ povedal na úvod 72. zasadnutia VZ OSN Lajčák.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky