Jednou vetou

Budúca koalícia je pripravená: Toto sú najväčšie priority vznikajúcej vlády

Lídri budúcej vládnej koalície zľava: Richard Sulík, Boris Kollár, Veronika Remišová a Eduard Heger s moderátorom Norom Dolinským v strede, 15. 3. 2020

reprofoto TA3

Hlavnými prioritami novej vlády bude okrem koronavírusu spolupráca a transparentnosť, zhodli sa na tom lídri budúcej koalície. Na začiatku televíznej diskusie mali na sebe všetci symbolicky na tvári ochranné rúška, čím chceli dať aj divákom najavo, že prevencia je momentálne prvoradá v boji s koronavírusom.

Hlavnými prioritami novej vlády bude okrem následkov koronavírusu spolupráca a transparentnosť. Zhodli sa na tom v relácii V politike televízie TA3 predstavitelia budúcej štvorkoalície. Strany stále doťahujú niektoré detaily budúcej spolupráce.

Konkrétne mená nechceli predstavitelia strán bližšie komentovať, musí ich najskôr odobriť prezidentka Zuzana Čaputová.

Počkajú na odobrenie prezidentkou

„Ide to zatiaľ rýchlo a dobre. Pani prezidentke sme dali zoznam mien, ktoré nebudem komentovať,“ uviedol šéf strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík.

Aj napriek tomu prezradil, že navrátilec do jeho strany Jozef Mihál by mohol pôsobiť na poste štátneho tajomníka rezortu sociálnych vecí. Tento post mu ponúklo hnutie Sme rodina. Ministrom by mal byť ich nominant Milan Krajniak.

Heger: Dokážeme fungovať

„Chceme ísť určite formou spolupráce. Nebude to fungovať tak, že toto je náš rezort a ostatní môžu byť akurát tak ticho. Chceme ľuďom ukázať, že to bude vyzerať diametrálne odlišne ako doteraz,“ priblížil zrejme nový šéf rezortu financií Eduard Heger (OĽaNO). Bližšiu spoluprácu očakáva Heger aj so Sulíkom, ktorý bude podpredsedom vlády pre ekonomiku a ministrom hospodárstva.

Kiskovci chcú viac transparentnosti

Pre stranu Za ľudí a konkrétne Veroniku Remišovú je kľúčové, aby vláda fungovala otvorene. O takzvaných krížových kontrolách na jednotlivých ministerstvách ešte strany podľa jej slov rokujú. „Chceme otvoriť všetky procesy ľuďom, aby mohli vidieť na čo sa využívajú ich peniaze. V neposlednom rade by bolo konečne vhodné nastaviť čerpanie eurofondov, ktoré je v katastrofálnom stave,“ povedala Remišová.

Kollár je pripravený

Líder hnutia Sme rodina Boris Kollár pripomenul, že budúca vládna koalícia proces výmeny starej garnitúry nezdržiava. Podľa jeho slov môže byť kabinet pripravený už na budúci pracovný týždeň. „My nič nezdržiavame. Hneď ako sme sa dohodli, sme informovali pani prezidentku, ktorá mená posúdi a následne môže vzniknúť nová vláda,“ uviedol Kollár.

Môže vás zaujímať

R. Raši: Niekoľko dôkazov o klamstvách pani Remišovej