Jednou vetou

Bugár by podporil schôdzu,na ktorej by sa rokovalo len o nových návrhoch

Predseda strany Most-Híd Béla Bugár

Foto: TASR

Keby opozícia iniciovala takú mimoriadnu schôdzu, ktorej programom by bolo prerokovanie len tých bodov, ktoré ešte v pléne predložené neboli, bola by povinnosť ich prerokovať. Myslí si to podpredseda parlamentu Béla Bugár (Most-Híd).

Mimoriadnu schôdzu na prerokovanie 64 presunutých návrhov zákonov podľa Bugára nepodporili, pretože väčšina z nich boli už recyklované návrhy. „Keď už sme tri- alebo štyrikrát rokovali o tých istých návrhoch, ktoré sme už odmietli, povedzte mi dôvod, prečo by sme dva a pol mesiaca pred voľbami práve o nich rokovali v prvom čítaní,“ reagoval v stredu pred novinármi.

Poslanci presunuté návrhy neprerokujú, neschválili program mimoriadnej schôdze

Keby opozícia navrhla do programu schôdze len tých zopár bodov, ktoré ešte prerokované neboli, Bugár by ju podporil. „A tie by sme potom museli, a ja si myslím, že to by bola naša povinnosť, aj prerokovať,“ skonštatoval.

Podľa poslanca Smeru-SD Mariána Kéryho je „úplne nezmyselné“, aby bolo v prvom čítaní prerokovaných toľko bodov. „Ďalšia schôdza nie je naplánovaná, keby aj prešli do druhého čítania, tak už v tomto volebnom období by neboli schválené,“ zhodnotil.

Plénum v stredu neschválilo program mimoriadnej schôdze, ktorú iniciovala opozícia na prerokovanie presunutých návrhov zákonov. Opozícia tvrdí, že presunutím jej návrhov boli porušené demokratické práva poslancov.

PS-Spolu sa obráti na ÚS, ak koalícia zablokuje diskusiu o návrhoch opozície

O presunutí viac ako polovice návrhov zákonov predložených na aktuálnu schôdzu parlamentu rozhodli poslanci minulý týždeň. Procedurálny návrh predložil predseda Smeru-SD Robert Fico. Odôvodnil ho potrebou rozsiahlejšej diskusie k schvaľovaniu štátneho rozpočtu.

Opozícia už avizovala, že ak koalícia odmietne otvoriť mimoriadnu schôdzu na prerokovanie jej návrhov, bude sa podľa lídra OĽaNO Igora Matoviča snažiť vyvodzovať zodpovednosť voči premiérovi a podpredsedovi Smeru-SD Petrovi Pellegrinimu. Nezaradení poslanci pôsobiaci v koalícii Progresívne Slovensko (PS)-Spolu už avizovali, že v prípade neotvorenia schôdze podajú podnet na Ústavný súd SR.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky